Köpük aplikasyonu ile selülozik esaslı tekstil materyaline fonksiyonellik kazandırılması
Improvement of functionality of cellulosic based textile materials with foam application
  1. Tez No: 456429
  2. Yazar: ZEYNEP ÖMEROĞULLARI BAŞYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR DİLEK KUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez çalışmasında, köpük aplikasyonu ile selülozik esaslı tekstil malzemelerine fonksiyonellik kazandırılması amaçlanmış ve bu amaç doğrultusunda, güç tutuşurluk, antibakteriyellik ve su-yağ iticilik fonksiyonelliklerini içeren pek çok kombinasyon oluşturulmuştur. Kombinasyonlar oluşturulurken, tekstil malzemesinin tekstil endüstrisindeki kullanım alanı belirlenerek, fonksiyonelliklerin çeşidi ve uygulama yöntemi seçilmiştir. Çalışma süresince, sadece köpük aplikasyonu ya da sadece konvansiyonel emdirme veya bu iki yöntemi birbirine entegre ederek kombine yöntemler kullanılmış ve multifonksiyonellik başlığı altında ikili veya üçlü fonksiyonellikleri içeren kombinasyonlar üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this PhD thesis, improvement of functionality of cellulosic based textile materials via foam application has been purposed and in accordance with this purpose, lots of combinations have been made including flame retardant, water-oil repellent and antibacterial functionalities. During the process of creating combinations, required type of functionality and application method has been chosen determining the usage area of textile material in the textile industry. During the study, only foam application or only conventional padding process or combination of these both methods have been used and double functional or triple functional combinations have been produced under the title of multifunctional textile materials.