İç Anadolu Bölgesi etnografya müzelerinde bulunan deri ürünlerin süsleme ve kompozisyon özellikleri üzerine bir araştırma
A Research on ornamentation and composition characteristics of the leather products that are currently existing in the Central Anatolian Region ethnography
- Tez No: 73701
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 311
Özet
ÖZET Araştırma, iç Anadolu Bölgesi Etnografya müzelerinde bulunan deri ürünlerinin süsleme ve kompozisyon özelliklerini incelemek, teknik farklılıklarını belirlemek üzerine planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırma Ankara, Çankırı, Kastamonu ve Nevşehir il müzeleri ile sınırlandırılmıştır. İlgili müzelerde 38 adet deri ürün örneği tespit edilmiştir. Deri ürünlerin herbirinin ayrı ayrı fotoğrafları çekilerek malzeme süsleme tekniği ve kompozisyon özellikleri bilgi formları üzerinde analiz edilmiş, ve tablolaştırılmıştır. Deri ürün örneklerinden süsleme ve kompozisyon özelliğine sahip 14 adetinin çizimleri verilmiştir. İç Anadolu Bölgesi müzelerinde tespit edilen deri ürünlerinin 1 adeti ev eşyası, 12 adeti kadın ve erkek ayakkabısı, 21 adeti de saraciye eşyalardır. Müzelerde tespit edilen ürün çeşitleri, kadın ve erkek ayak kabısı, silahlıklar fişeklik, barutluk, çakmak keseleri, para kesesi, heybe, körük, ok kutuları vurmalı müzik aletleri (Kudüm) ve deri kolan kartlarıdır. Deri örneklerde kullanılan ana malzeme, meşin, kösele, rugan, sırım ve parşömen derilerdir.Deri yüzeyinde ise basit nakış iğneleri (sap işi, zincir işi, sarma), dival işi, deri aplikasyon, sırım ile yüzey süslemeleri, metal ve taşlı paftalar ile aplikeler, zımba ve kabaralı çivilerle yapılan süslemeler tespit edilmiştir. Ürünlerde tercih edilen deri renkleri siyah, kahverengi, natürel, kırmızı deridir. Deri üzerine uygulanan boyaların günümüze dek özelliğini kaybetmemiş olması kök boya olduğu kanısını kuvvetlendirmektedir. Araştırma kapsamında değerlendirilen deri örneklerinde kompozisyon özellikleri, bitkisel ve geometrik formdadır. Nesneli ve yazılı motiflere rastlanmamıştır. Bazı örneklerde bitkisel ve geometrik motiflerin birarada kullanıldığı görülmüştür. Bu araştırma kapsamında tespit edilen ürünlerin, genellikle günlük kullanımı eşyaları oldukları ve ihtiyaçlar doğrultusunda üretildikleri sanılmaktadır. Dericiliğin Türkiye'de uğraş verilen en eski el sanatlarından biri olduğu düşünülürse, Etnografya Müzelerinin arttırılması ve araştırmacıların yönlendirilmesi ile daha çok örnek belgeleme imkanı olacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research is planned and conducted for the purpose of examining the characteristics of ornamentation and composition of the leather products exhibited in Ethnographic Museums in the Central Anatolian Region and to determine their technical differences. The research is bounded with the city museums of Ankara, Çankırı, Kastamonu and Nevşehir. In the related museums 38 each leather product samples are determined. Photographs of each of the lather products are taken separately and the material, method of ornamentation and composition characteristics are analyzed on the data forms and tables are prepared from them. There are 14 each drawings with respect to leather products having characteristics of sample ornamentation and composition. One of the leather products determined in the museums of the Central Anatolian Region is the house hold good, 12 each foot ware (shoes) for women and men, and 21 each is the proud t of leather workers. The types of products determined in the museums are the foot ware (shoes) for men and women, weapon groupings, cartridge belt, powder flask (horn) purse, saddle-bag, a pair of blows, arrow boxes, musical instruments (Kudüm) and leather girth thighteners. The main material used in lather samples are the roan, stout leather, paten leather, leather threads and parchomen leather. mWhereas on the surface of the leather there are the ornaments made with needle (work with handle, chain work, coil work), dival work, lather application, surface ornamentation with leather threat, metal and stone paftas, aplics, ornamentation made with punches and nails with head. The colors of leathers preferred in the products are the black, roan, natural red. The fact that the dyes stayed on the leathers did not lose their characteristics to date, strengthens the opinion that they are the dyes made of roots. In the leather samples evaluated with the scope of the reach, the characteristics of the compositions are of plant and geometric forms. There are no motives containing objects or writings. In some samples it was observed that the plant and geometric motives were used together. It us understood that the products determined within the scope of this research are the belongings that are generally used daily and produced in the direction of needs felt. If we take into consideration that Leather Works is one of the oldest hand crafts engaged in Turkey, increasing the number of Ethnography Museums and directing the researches, will allow having more samples documented. IV