Chemotaksonomical investigations on some mentha l. species collected from west Anatolia
Batı Anadolu'dan toplanan bazı mentha l. türleri üzerine kemotaksonomik araştırmalar
- Tez No: 45643
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MAHMURE NAKİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Mentha türlerinin taksonomisinde güçlüklerin olduğu çeşitli araştırıcılar tarafından ifade edilmektedir. Bugüne kadar daha çok morfolojik ve sitolojik özellikleri esas alınarak taksonomisi yapılan nane türlerinin kemotaksonomik bakımdan incelenmesinin yararlı olacağı düşünülmüştür. Araştırma materyali olarak Mentha'nın Batı Anadoludan toplanan beş türü (M. longifolia (L.) Hudson, M. suaveolens Ehrh., M. pulegium L., M. aquatica L., (M. spicata L.) ve bir kültür formu ( M.x piperita L.) seçilmiştir. Kimyasal karakterlerin morfolojik ve anatomik karakterlerle korelasyon sağlayıp sağlamadığım belirlemek amacıyla türler morfolojik ve anatomik özellikleri bakımından da incelenmiştir. Kemotaksonomik çalışmada iki yönlü ince tabaka kromatografisi kullanılarak yaprak özütlerindeki flavonoidlere ait lekeler belirlenmiş, elde edilen lekelerin türlere dağılımı esas alınarak, türler arasındaki akrabalık ilişkilerini ortaya koymak üzere Rf değerleri, uygunluk (Cm) ve benzerlik (Cs) katsayıları hesaplanmış ve buna göre türler karşılaşünlmışur. Bu katsayılar dikkate alınarak yapılan küme analizleri sonucunda, incelediğimiz türler üç ayn kümeye ayrılmışlardır. n
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is reported that there are some difficulties in taxonomy of Mentha L. species by various researchers. It was thought that the chemotaxonomical studies on Mentha L. species which have so far classified mostly considering their morphological, cytological characteristics will be useful in solving the taxonomical problems. The five species of Mentha grown naturally in West Anatolia was selected as a study material; M.longifolia (L.) Hudson, M.suaveolens Ehrh., M.pulegium L., M.aquatica L., M. spicata L., and a cultivated form M.x piperita L. These species were also studied considering their morphological and anatomical features in order to see whether the chemical characteristics correlate with morphological and anatomical aspects. In chemotaxonomical study, the spots belong to the flavonoids in the leaf extracts were observed using two dimensional chromatography. On the basis of the distribution of the phenolic spots obtained in the species, Rf values, the matching coefficients (Cm) and the coefficients of similarity (Cs) have been calculated and accordingly compared, in order to bring to light relationships among the species.As a result of the group analyses made considering those coefficients, the species were categorized into three groups.