A Chemotaxonomic investigation on the sideritis libanotica labill, species and subspecies
- Tez No: 65485
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMURE NAKİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZET Sideritis L. genusu taksonoraisi zor bir gemıstur. Sideritis türlerinin taksonomisinde güçlüklerin bulunduğu çeşitli araştırıcılar tarafından da dile getirilmektedir. Bu araştırmada Sideritis libanotica Labill. tüm ve alt türleri kemotaksonomik olarak incelenmiştir. Bu güne kadar daha çok morfolojik, sitolojik ve anatomik özellikleri esas alınarak taksonomisi yapılan Sideritis türlerinin kemotaksonomik bakımdan incelenmesinin yararlı olacağı düşünülmüştür. Kemotaksonomik çalışmada iki yönlü ince tabaka kıomatografısi kullanılarak, yaprak özütlerindeki flavonoidlere ait lekeler belirlenmiş, elde edilen lekelerin türlere dağılımı esas alınarak, türler arasındaki akrabalık ilişkilerini ortaya koymak üzere Rf değerleri, uygunluk (Cm) ve benzerlik (Cs) katsayıları hesaplanmış ve buna göre türler karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Sideritis L. is a taxonomically difficult genus. It is reported that there are some difficulties in taxonomy of Sideritis L. species by various researchers. In this research, Sideritis libanotica Labill. species and subspecies have been investigated chemotaxonomically. It was thought that the chemotaxonomical studies on Sideritis species which have so far classified mostly considering their morphological, cytological and anatomical characteristics will be useful in solving the taxonomical problems. Chemotaxonomical study, the spots belong to the flavonoids in the leaf extracts were observed using two dimensional chromatography. On the basis of the distribution of the phenolic spots obtained in the species, Rf values, the matching coefficients (Cm) and the coefficints of similarity (Cs) have been calculated and accordingly compared. In order to bring to light relationship among the species and subspecies.