Kahranmanmaraş yöresinde yetişen Cedrus libani ve Pinus nigra'nın kimyasal içerikleri ve antimikrobiyal özellikleri
Chemical components, antimicrobial activity and flavanoid contents of Cedrus libani and Pinus nigra growing in Kahramanmaraş region
  1. Tez No: 456469
  2. Yazar: AYŞE NUR DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASHABİL AYGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET: Bu çalışmada, Cedrus libani ve Pinus nigra yaprak ve meyve uçucu yağlarının kimyasal bileşenleri, antimikrobiyal etkileri ve flavonoid içeriği araştırılmıştır. Cedrus libani ve Pinus nigra uçucu yağlarının kimyasal bileşenleri GC/MS (Gaz Kromatografisi/Kütle Spektrometresi) cihazı ile, antimikrobiyal etkileri disk difüzyon yöntemi ile flavonoid içerikleri ise HPLC cihazı ile belirlenmiştir. Araştırmada uçucu yağ eldesi hidrodistilasyon yöntemi ile yapılmıştır. Araştırma sonucunda, uçucu yağ örneklerinin antifungal özellikleriden çok antibakteriyal etkiye sahip olduğu gözlenmiştir. Eylül ayında toplanan örneklerin antimikrobiyal aktivitesinin (12-14 mm inhibisyon zonu) diğer mevsimlere göre daha az olduğu belirlenmiştir. Nisan ayında C.libani uçucu yağında 27, P.nigra uçucu yağında ise 38 kimyasal bileşen tespit edilmiştir ve Nisan ayı C.libani toplam yağının %95'i, P.nigra'nın ise %83'ü tanımlanmıştır. Bu uçucu yağlarda ana bileşen olarak α-pinene (%67.37) olduğu tespit edilmiştir. Flavonoid içeriği olarak rutin, resveratrol, kamferol ve kuersetin bileşenleri tespit edilmiştir. Bu flavonoidler arasında, rutin (154.33 g/g) en fazla olarak ve C.libani yaprağında bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar, C. libani ve P. nigra uçucu yağları antimikrobiyal etkili, önemli kimyasal içeriklere ve flavanoidlere sahip olduğunu göstermektedir. Ülkemizin yaygın olarak gelişen C. libani ve P. nigra uçucu yağlarının değerlendirilmesi gerektiği konusunda fikir vermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: In this study, chemical composition, antimicrobial activity and flavonoid contents and essential oils of Cedrus libani ve Pinus nigra leaves and cones were investigated. Chemical composition of the essential oils was detected by GC/MS (Gas Chromatography/Mass Spectrophotometry), antimicrobial activities the of essential oils were determined by disc diffusion method and the flavonoid contents were analysed by using HPLC (High Performance Liquid Chromatography). Essential oil extraction were obtained with hydrodistillation method. As a result, it was observed that the essential oils have higher antibacterial activity than the antifungal properties. Antimicrobial activity of the samples gathered in September (12-14 mm inhibision zone) showed weaker activity than those of the samples collected in other seasons.Total 27 and 38 chemical components were detected in essential oils from C.libani and P.nigra and 95% and 83% of essential oils were determined, respectively. Main component of these essential oils was determined as α-pinene (67.37%). As the flavonoid components, rutin, quersetin, campherol and resveratrol were characterised. Among these flavonoids, rutin (154.33g/g) was the highest one and detected in C.libani leaves. The results indicated that the essential oils of C. libani and P. nigra contain important flavonoids and chemical ingredients those have antimicrobial effect. This give a significant idea about necessity of consideration for essential oils of C. libani and P. nigra which are growing widespread in Turkey.