Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü personelinin rol çatışması ve rol belirsizliğinin tükenmişlik ve iş tatmini üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigating the effects of role conflict and role ambiguity between the personnel working for The Directorate of Nature Conservation and National Parks on the burnout and job satisfaction
- Tez No: 456470
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET PAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ormancılık Sektörü farklı disiplinleri içinde barındıran komple bir yapıya sahiptir. Bu durum ülkemizde ormancılık sektöründe çalışanların görev tanımlarını tam anlamıyla belli olmasını zor hale getirmiştir ve çalışanların rol belirsizliği ve rol çatışması yaşamalarına zemin oluşturan sebeplerin var olmasına neden olmuştur. Bu durumdan hareketle bu çalışmada ''Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Personelinin Rol Çatışması ve Rol Belirsizliğinin Tükenmişlik ve İş Tatmini Üzerine Etkilerinin İncelenmesi '' adlı tez konusu kapsamında çalışanların rol belirsizliği ve rol çatışması ile tükenmişlik düzeyleri belirlenerek, tükenmişlik düzeyleri ile arasındaki ilişki açıklanmaya çalışılmıştır. Yapılan anket çalışması neticesinde elde edilen veriler ışığında SPSS paket programı yardımıyla personele ait Betimsel İstatistik, Regresyon, Korelasyon Analizleri yapılarak ulaşılan bulgular ışığında çalışma neticelendirilmiştir.Yapılan araştırmada Rol Belirsizliği ve Rol Çatışması kavramları ile Tükenmişlik ve İş tatmini kavramları incelenerek DKMP Genel Müdürlüğü Personeline anket çalışması gerçekleştirilerek aralarındaki ilişki bulunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Forestry sector has a complete structure containing different disciplines. This situation makes difficult the exact determination of job descriptions of employees working in forestry sector in our country and causes existence of reasons forming a basis for role ambiguity and role conflict of employees. With reference to this situation, in this study; levels of burnout of employees are determined with role ambiguities, role conflicts in scope of thesis subject titled“examination of effects of role conflict and role ambiguity of personnel of directorate of nature conservation and national parks on burnout and job satisfaction”, the relation between them and levels of burnout is tried to be explained. In light of data obtained as a result of performed survey study, Descriptive, Statistical, Regression, Correlation Analyses belonging to personnel are performed with the help of SPSS package program and the study is concluded in light of reached findings. In this study, the conceptions of Role Ambiguity and Role Conflict, the conceptions of Burnout and Job Satisfaction are examined, the relation between them is tried to be found by applying a survey study to personnel of Directorate of DKMP.