Cost accounting, principles and application
Maliyet hesapları, prensipler ve uygulama
  1. Tez No: 45657
  2. Yazar: SUAT GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNDÜZ BALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZET İşletmeler arasında gittikçe artan rekabete paralel olarak, maliyetleri daha kesin olarak hesaplayabilme yollarına duyulan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Bu kesinlik ihtiyacı, işletmeleri, her türlü maliyetlerini ürettikleri ürünlere birim bazında dağıtmaya yöneltmiştir. Bu durum, böyle bir yaklaşımda dağıtım anahtarlarının tesbitinin oldukça sübjektif bir karakteristiğe sahip olması nedeniyle, işletmelerin yanlış kararlar vermeye yönlendirilebileceğinin görülmesine dek sürmüştür. Bunun yanında, pazarda aynı veya benzer ürün üreten işletmelerin sayıları her geçen gün artmaktadır. Bunun sonucu olarak da işletmeler, maliyetlerine göre fiyatlarını belirlemek yerine, pazarda oluşan fiyatı parametre olarak almak zorunda kalmışlardır. Bunlar, katkı payı yaklaşımının son zamanlarda ortaya çıkmasının ve oldukça popüler olmasının sebeplerinden bazılarıdır. Bu yaklaşıma göre belirli bir firmanın maliyetleri öncelikle sabit ve değişken olmak üzere ikiye ayrılır. Bu aşamadan sonra, toplam değişken maliyetler, ait oldukları ürünlerin net satış hasılatlarından düşülürler. Bu işlem yapılırken endirekt maliyetlerin değişken kısımları da gözönünde tutulmalıdır. Bu şekilde her bir ürünün firmanın sabit maliyetlerine ve karına ne kadar katkıda bulunduğu görülmüş olur. Bu yaklaşım özellikle kısa dönem fiyat politikalarının belirlenmesinde çok yararlıdır. Herhangi bir müşteri tarafından özel bir sipariş için önerilen fiyat toplam maliyetlerin altında fakat değişken maliyetlerin üzerinde olabilir. Böylece ürettiğimiz her ürünün, bu özel siparişi kabul etsek de etmesek de nasıl olsa ödeyeceğimiz sabit masraflarımıza ne kadar katkıda bulunduğunu görebiliriz. Katkı payı yaklaşımının diğer bazı avantajları da ayrıca açıklanmıştır. Şüphesiz bu,“tüm maliyetlendirme”yönteminin tamamen yararsız ve modası geçmiş bir yaklaşım olduğu anlamına gelmez. Katkı payı yaklaşımı sadece yeni bir bakış açısı kazandırmaktadır. Katkı payı yaklaşımı, özellikle Türkiye'nin Avrupa Gümrük Birliğine girmesi öncesinde, kaçınılmaz olarak daha çetin bir hal alacak olan pazar şartlarına uyum sağlayabilmesi için gerekli olan en popüler araçlardan biri olacaktır. Suat GÜLER İZMİR, 1995
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The need for more accurate ways of calculating costs is growing every day parallel to the increasing competition among companies. This need for accuracy has led the companies to allocate every kind of costs to their products on a unit basis. This went on until it was seen that such kind of an approach could lead the companies to wrong decisions just because the determination of allocation bases has a very subjective character. Besides, the number of companies producing the same or similar products is increasing day by day. As a result, the companies have to take the market price as a parameter instead of determining it according to their costs. These are some of the reasons why the contribution margin approach (sometimes called as direct costing or variable costing) has arised and become so popular in recent years. According to this approach, the costs of a certain company are separated into two as variable and fixed costs. Then, the total of the variable costs are subtracted from the net sales income of the corresponding products. The variable parts of the overhead costs are also included. In this way, one can see how much each product is contributing to the fixed costs and profit. This approach is especially useful to. make short term pricing decisions. A price, offered by a customer for a special order might be below our total costs but well above our variable costs. So, we can see that each unit we are producing is contributing to our fixed costs, which we will pay whether we take that special order or not. Some other advantages of the contribution margin approach are also explained. Of course, this does not mean that full costing is totally out of fashion and useless. The contribution approach just helps us to have a different point of view. Especially when Turkey is on the eve of entering the European Customs Union, contribution margin approach will be one of the most popular tools to manage with the inevitably hard competitive market conditions. Suat GÜLER İZMİR, 1995