Su dağıtım şebekelerinin bilgisayar kullanılarak incelenmesi. Örnek problem: Denizlinin bir bölgesi
- Tez No: 45667
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ŞÜKRÜ GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çsltşmada, Denizli'nin bir bdlgesine karşılık gelen su dağıtsın ş@b@k@8İ detaylı olarak incelenmektedir. Su dağıtım şebekelerim® genel tasarım prensipleri ve kararlı rejimde değişik hesap yöntemleri verilmiştir. Ölü noktalar ydntemiyle projelendirilmiş sayısal örmek Hardy - Cross yöntemi kullanılarak tekrar çözülmüştür. Su darbesinin temel denklemleri hatırlatılmış, cebirsel su darbesi denklemleri karakteristikler ydntemiyle beraber kullanılmıştır. Vana ihtiva eden birleşim durumuna karşılık gelen sınır şartı ©İde edilerek kullanılmıştır. Sayısal örneğin genel güzergahı, kararlı rejim parametreleri ve iadekslenmesi verilmiştir. Sistemin geometrisini ve parametrelerini tanımlamak işin düğüm îndeksîemesî kullanılmıştır. Değişik tipteki her birleşim virgüllerle ayrılmış tam sayılarla başka bir değişle bir vektörle tanımlanmıştır. Zama&a bağlı debi çıkışları değiştirilerek ve / veya vana kapamm&l%rıyl& su darbesi oluşturulmuştur. Bilgisayar programıyla elde edilen debi ve piyezomeîre kotu değişimleri grafiklerle sunulmuştur. Gerçek vana karakteristikleri elde edilemediğinden vana kapanma kanunları ve zamana bağlı debi değişimleri için keyfi varsayımlar yapılmıştır. Bazı kesitlerde,, boruların müsaade edilebilir basınçlarından daha büyük üst basınçlar, bası kesitlerde ise kavitasyona neden olabilecek ait basınçlar elde edilmiş olduğundan basınç düşürücü vana, hava giriş vanası, -. gibi koruyucu cinaslar yerleştirilmesinin gerekli olduğu sonucuna varılmıştır. s
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, water distribution network of a part of Denizli is @&amia®d in d@t&ih General principles of water distribution system design including different methods of steady state analysis are presented. Given numerical ©sample which is designed by the joining point method is resolved using the Hardy - Cross method and a new network is obtained. Basic equations of watethamms; are given. The characteristics method with algebraic waterhammer equations is esed. Boundary condition for branch connection with valve is developed. General layout and steady state parameters of numerical example with its indexing is presented. Nodal indexing is ased to describe the geometry and parameters of the system. Each of different type junctions is described by a series of integers, separated by commas, i.e., by an array. Waterhammer is created by variation of time dependent outflows and / or valve closures. Discharge and pressure head changes are competed and results are presented as graphics. As we did not get the actual valve characteristics, arbitrary assumptions are made abosst valve cloture laws and time dependent discharges. High pressures bigger than available pipe pressures are obtained at some sections. Also, low pressures causing cavitation are occurred at some section®. Thus control devices as pressure - relief valve, air - inlet valve, need to be used.