The effect of empowering leader behaviours on employees' psychological and structural empowerment: Public bank example
Güçlendiren lider davranışının çalışanın psikolojik ve yapısal güçlendirmesine etkisi: Kamu bankası örneği
  1. Tez No: 456673
  2. Yazar: SEMA GEDİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İDİL IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma güçlendirici lider davranışının, çalışanın yapısal ve psikolojik güçlendirilmesi üzerindeki etkisini araştırmak üzere bir kamu bankası çalışanları örnekleminde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada bir taraftan güçlendiren lider davranışının (bağımsız değişkenin) psikolojik ve yapısal güçlendirme (bağımlı değişkenler) üzerinde etkisi incelenirken; diğer taraftan da psikolojik ve yapısal güçlendirme (bağımsız değişkenler) arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Araştırma verileri kolay ulaşılabilirlik yöntemi ile 251 çalışandan, kâğıt üzerinde doldurmuş oldukları -giriş kısmında demografik soruların yer aldığı- a) Güçlendirici Liderlik Davranışı Anketi, b) Çalışma Etkililiği Koşulları Anketi-II, c) Psikolojik Güçlendirme Anketleri ile toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 20 paket programı kullanılmıştır. Anketlerin yapısal özelliklerini belirlemek üzere öncelikle açımlayıcı faktör analizi yapılmıştır. Sonuç olarak, güçlendiren lider kavramının cesaretlendirici (α= 66.36; iç tutarlılık=0.95) ve yetkilendirici lider faktörlerinden (α= 8.09; iç tutarlılık=0.93); Yapısal güçlendirme kavramının çalışanın bilgiye ulaşımı (α= 45.86; iç tutarlılık=0.87), çalışanı geliştirici kaynaklar ve destek faktörlerinden (α= 9.55; iç tutarlılık=0.85) ; Psikolojik güçlendirme kavramının ise; işin taşıdığı anlam (α= 44.00 ; iç tutarlılık=0.90) , çalışanın yetkinliklerine güveni (α=16.85; iç tutarlılık=0.82) ve çalışanın işinde sahip olduğu otonomi faktörlerinden oluştuğu (α= 12.74; iç tutarlılık=0.85) görülmüştür. Faktör analizi sonrasında oluşan model üzerinden korelasyon, t-test, anova, regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda güçlendirme boyutları arasında- güçlendiren lider, yapısal güçlendirme ve psikolojik güçlendirme- pozitif ve anlamlı bir ilişkinin var olduğu görülmüştür. Güçlendiren lider algısının yapısal güçlendirme ve psikolojik güçlendirme arasında kısmî aracı değişken etkisine sahip olduğu da görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was conducted on a sample of public bank employees in order to examine the effect of empowering leader behaviours on the structural and psychological empowerment of the employees. In the study, on one hand the effect of empowering leader behaviours (independent variable) on the structural and psychological empowerment (dependent variables) is examined and on the other hand the relationship between psychological and structural empowerment (independent variables) is examined. The research data was collected by means of easy accessibility method through a) Empowering Leader Behaviours Questionnaire, b) Working Effectiveness Questionnaire-II, c) Psychological Empowerment Questionnaire– with demographic questions in the introduction part - filled on the paper by 251 employees. SPSS 20 package program was used for the analysis of data. Explanatory factor analysis was performed primarily to determine the structural characteristics of the questionnaires. As a result, it was observed that the empowering leader concept consists of encouraging (α = 66.36, internal consistency = 0.95) and empowering leader factors (α = 8.09, internal consistency = 0.93); the structural empowerment concept consists of employees' access to information (α = 45.86, internal consistency = 0.87), employee developing resources and support factors (α = 9.55, internal consistency = 0.85); the psychological empowerment concept consists of the meaning that the work has (α = 44.00, internal consistency = 0.90), confidence of the employee in his/her competencies (α = 16.85, internal consistency = 0.82) and autonomy that the employee has in the work (α = 12.74, internal consistency = 0.85). Correlation, t-test, ANOVA and regression analysis were performed over the questionnaire structures depicted from factor analysis. As a result of the analysis, it was found that there is a positive and significant relationship between the empowerment dimensions: empowering leader, structural empowerment and psychological empowerment. It was observed that the empowering leader perception has an effect of partial intermediary variable between structural empowerment and psychological empowerment.