Ethnic homogenization in Turkey: The case of toponymic practices in istanbul
Türkiye'de etnik homojenleştirme: İstanbul'da yer adlarının değiştirilmesi
- Tez No: 456674
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMİL BOYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, İstanbul'daki sokakların yeniden adlandırılmasının, etnik olarak homojen bir ulus yaratma sürecine nasıl hizmet ettiğini incelemektedir. İstanbul'da gayrı Müslim azınlıklarla yürütülen alan araştırmasına dayanarak, yeniden isimlendirme politikasının geçmişi ve azınlıklardan kalan mirası hedeflediği belirtilmektedir. Cumhuriyet dönemindeki geniş kapsamlı azınlık karşıtı politikalar, kentteki demografik çeşitliliğin zamanla yok olmasına ve azınlıkların varlıklarının gerek kamusal alanda gerekse gündelik hayatın her alanından silinmesine neden olmuştur. Bu çalışmada yer isimleri değiştirme pratikleri de bu dönüşümün bir parçası olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study scrutinizes how renaming streets of Istanbul serves to the process of building an ethnically homogeneous nation. Based on a field research conducted in Istanbul with non-Muslim minorities, the study argues that there is a common recognition that renaming targeted the past and the heritage from non-Muslims. With macro-scale anti-minority implementations of the republican era, demographic diversity of the city fade away and non-Muslim presence disappeared in the public sphere and all aspects of everyday life. This study investigated renaming policies as a part of this transformation in Turkey.