Teknoloji ve sanat etkileşiminde sınırlar: Sanatsal yaratıcılık ve izleyici algısı
Boundaries in the interaction between art and technology: Artistic creativity and audience perception
- Tez No: 456701
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELEN ANSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Art History, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma, yeni teknolojik gelişmeler ile birlikte özellikle plastik sanatlar olarak gruplandırılan sanat yapıtlarındaki üretim ve izleyici de yarattığı algı değişimini ele almaktadır. Özellikle 19. yüzyıldan itibaren ortaya çıkan fotoğraf makinesinin icadıyla başlayan bu değişim ile beraber sanatın sınırları sorgulanmaktadır. Fotoğraf makinesinin endüstriyel gelişim ile olan bağlantısı ve bunun sonucunda ortaya çıkan kültür endüstrisi kavramı ile sanatçının bu düzlemde yapıtlarına yüklediği anlam ve onu üretim biçiminin değiştiği anlatılmaktadır. Sanatçının 21. yüzyılda da sürmekte olan bu algı ve üretim değişikliği Ocak ve Şubat 2014 tarihlerinde gezilen dokuz sergi ve internette var olan bazı sanat sitelerindeki sergi haberleri ve sanatçı çalışmaları üzerinden anlatılmıştır
Özet (Çeviri)
This study discusses the change of audience perception and production of the work of arts which are called plastic arts with the new technological development. Especially, the boundaries of the art are interrogated and the change with the invention of the camera which shows up beginnig from 19.century. The connection of the camera with the industrial development and the notion of the culture industry which shows up as a result of this connection and the meaning that artist attributes to his/her work of art are discussed with this platform. These perception and production changes which continue in the 21th century are exemplified with 9 exhibitions which were visited on the January-February in 2014 and with the exhibitions news on art web sites