Turkey's humanitarian diplomacy in Somalia as an emerging power
Yükselen güç olarak Türkye'nin Somali'de yürüttüğü insani diplomasi
  1. Tez No: 456735
  2. Yazar: AHMET ÇÖĞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN MÜSLİM CEMGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Uzun yıllar, insani ve ekonomik yardım, gelişmiş devletlerin gelişmekte olan ülkelere karşı sorumluluğu ve ülkelerin müttefiklerine yardımı olarak olarak değerlendirilip, göz ardı edildi. Fakat 21. yüzyılın başında, yükselen güçlerin insani ve ekonomik yardımı güçlü bir dış politika enstrümanı olarak kullanmaya başlamasıyla, insani ve ekonomik yardım; siyasi, ekonomik, diplomatik, ideolojik ve ahlaki faktörleri içeren kompleks bir fenomen haline geldi. Bu tez, Türkiye'nin insani yardımda dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olmasının nedenlerini ve sonuçlarını, Somali'de 2011den bu yana uyguladığı 'insani diplomasi' örneğiyle inceler. Somali'nin devlet ve barış inşasında içinde bulunduğu güç boşluğu, Türkiye'nin bu ülkede yürüttüğü insani diplomasiyi ilgi çekici bir konu haline getiriyor. Bu tez, yeni-klasik gerçekçi teoriyi kullanarak, Türkiye'nin Afrika'da yürüttüğü insani diplomasinin neden Somali'de yoğunlaştığının sebeplerini arar ve bu politikanın temelde bu ülkedeki güç boşluğunu doldurmaya çalıştığını iddia eder. Yeni-klasik gerçekçi teori, bir çok akademisyen tarafından her ne kadar dış politika incelemelerinde göz ardı edilse de, çalışmamım sonucu gösteriyor ki; yeni-klasik gerçekçi teori Türkiye'nin Somali'de yürüttüğü insani diplomasiyi en iyi şekilde açıklıyor.
Özet (Çeviri)
For a long time, the humanitarian and economic aid have usually been understood either the responsibility of developed nations toward developing nations or as the assistance of allies to one another and therefore disregarded as non-scholarly matter. However, as of the beginning of 21st century, humanitarian and economic aid turned into a much more complex phenomenon involving political, economic, diplomatic, ideological and moral aspects. Character of humanitarian and economic aid has changed when emerging powers started to use them as a strong foreign policy instrument. This thesis studies the reasons and consequences of Turkey's leading position in the field of humanitarian and economic aid in the world by examining Turkey's policy of“humanitarian diplomacy”in Somalia which has been in place since 2011. Turkey's leading position in humanitarian aid in Somalia remains as an intriguing subject for the scholars as Somalia faces external and internal power vacuum problems in state-building and peace-building process. This thesis investigates the reasons as to why Turkey conducts humanitarian diplomacy in Somalia through the theory of neoclassical realism. This thesis argues that Turkey has been trying to fill up this power vacuum in Somalia by using humanitarian diplomacy. Even though neoclassical realism is often neglected in examining foreign policy by many scholars, findings of this study suggest that neoclassical realism is the most appropriate theory to analyse Turkey's activism regarding humanitarian diplomacy in Somalia.