Documentary as autoethnography: A case study based on the changing surnames of women
Otoetnografi olarak belgesel: Kadının değişen soyadına dair bir vaka çalışması
  1. Tez No: 456736
  2. Yazar: HANDE ÇAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE ÇİÇEKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Otoetnografik araştırma metodunda, araştırmacılar kendi öznelliklerini ve yaşam deneyimlerini analiz ederler ve güç ilişkilerine dikkat çekip kendilerine 'öteki' olarak davranırlar. Bu bağlamda, analiz eden ve edilen, domine eden ve edilen, bireyin deneyimleri ve sosyo-kültürel yapılar incelenebilir. Yolun başındaki bir sinemacı olarak yaptığım on yedi dakikalık Yok Anasının Soyadı / Mrs. His Name (2012) belgeseli, anlatıcının kendisini toplumsal düzleme yerleştirmesiyle tanımlanabilecek bir forma sahip. Bu deneyimin tohumları yayılarak doktora tezini doğurdu, bir araştırmacı—bu örnekte beni—yarattı ve böylelikle teori ve pratik bir arada, el ele ilerledi. Birkaç bilim dalını doğasında barındıran bu soruşturmada, bir insan hakları ihlali olarak kadının değişen soyadı ve kimlik meselesi tartışılırken feminist teorinin 'özel olan politiktir' duruşuna odaklanılıyor.
Özet (Çeviri)
In the autoethnographic research method, researchers analyze their own subjectivity and life experiences, and treat the self as 'other' while calling attention to issues of power. At this juncture, the researcher and the researched, the dominant and the subordinate, individual experience and socio-cultural structures can be examined. As an emerging filmmaker I have made the seventeen-minute documentary Yok Anasının Soyadı / Mrs. His Name (2012) which is defined as a form of self-narrative that places the self within a social context. My filmmaking experience spread the seeds, gave birth to this thesis, created a researcher—me, in this case—and as such, theory in practice and practice in theory go hand in hand. The interdisciplinary nature of this enquiry highlights the link between surnames and identity, which is a crucial human rights debate, and also focuses on the feminist quote 'the personal is political'.