The analysis of Turkey as a non-Western and emerging humanitarian actor
Türkiye'nin Batı-dışı ve yükselen insani aktör olarak analizi
  1. Tez No: 653990
  2. Yazar: EFSER RANA COŞKUN TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERK ESEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Bu çalışma Türkiye'yi, insani politikaları, amaçları, aktörleri ve faaliyetleri kapsamında, Batı-dışı ve yükselen insani aktör olarak incelemektedir. Uluslararası İlişkiler (Uİ) literatüründe, Türkiye'nin insaniyetçiliğini ele alan çeşitli çalışmalar olsa da, bu çalışmalar Türkiye'nin diğer insani aktörlerden nasıl ve hangi açılardan farklı bir aktör olduğunu açıklamada yetersizdir. Türkiye'nin insaniyetçiliğini yürütmesini incelemek için, bu çalışma, yükselen donörlerin aktörleri, eylemleri ve stratejik amaçları üzerine yapılan kapsamlı bir araştırma içermektedir. 'Yükselen donörler' literatüründe var olan çalışmaların çoğu Çin, Brezilya ve Hindistan üzerinedir. Fakat bu çalışma, Uluslararası İlişkiler, Kalkınma Çalışmaları özellikle insani ve kalkınma yardımları konularını ve Türk dış politikası literatürlerini bir araya getirerek, uluslararası kalkınma alanı ile etkileşimde olan Türkiye'ye odaklanır. Var olan akademik çalışmalar, Türkiye'nin insaniyetçiliğini detaylı ve farklı bir bakış açısıyla ele alıp yeni kavramsal anlayışlar getirmede sınırlıdır. Bu çalışma, Türkiye'nin Somali'de artan aktifliğini incelemek için, Somali'yi ana vaka çalışması olarak analiz etmektedir. Bu amaç doğrultusunda, bu çalışma üç ana soru sormaktadır: 1) Türkiye insaniyetçilik politikalarını nasıl yürütmektedir ve ne başarmayı amaçlamaktadır? 2) Bir orta gelirli ülke olmasına rağmen Türkiye dünyada nasıl önemli bir insani aktör haline geldi? 3) Türkiye diğer yükselen donörler arasında neden ve hangi açılardan önemli bir aktör olarak ortaya çıktı?. Böylece, bu çalışma Türkiye'nin insaniyetçiliğini nasıl yürüttüğünü, eylemleri, insani duygular, medeniyetsel jeopolitik, Türkiye'nin jeopolitik yardımları ve liminal kimlik çerçevesinde ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation explores Turkey as a non-Western and emerging humanitarian actor with respect to its humanitarian policies, goals, actors, and practices. In the literature of International Relations (IR), although there are various scholarly works that analyse Turkey's humanitarianism, they have not been competent enough to explain how and in what terms Turkey is a different humanitarian actor compared to other humanitarian donors. This dissertation includes a comprehensive research on actors, practices and strategic goals of emerging donors to assess Turkey's operationalisation of its humanitarianism. While the majority of existing scholarly contributions on today's 'emerging donors' investigate China, Brazil and India, this research focuses on Turkey that has engaged with the international development field through using insights from IR, development studies particularly humanitarianism and development aid, and Turkish foreign policy. Existing scholarly works remain limited to explore Turkey's humanitarianism in detail from a different angle to develop new conceptual understandings. The dissertation analyses Somalia as the single case study to understand Turkey's growing activism in the country. To this end, this dissertation asks three major research questions: 1) How does Turkey operationalise its humanitarianism and what does it seek to achieve? 2) How has Turkey become an important humanitarian actor in the world despite its middle-income country status? 3) Why and in what terms does Turkey emerge as a significant actor amongst emerging donors in humanitarianism? In doing so, this dissertation unravels operationalisation of Turkey's humanitarianism with regard to activities, humanitarian emotions, civilizational geopolitics, Turkey's geopolitical aid, and its liminal identity.