Bir polifonik etnografi denemesi: Dört kadın, dört oluş
An attempt to polyphonic ethnography: Four women, four beings
- Tez No: 711345
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM PALA GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
İnsanlık tarihi boyunca yaratıcılık ile ilgili süreçler, yaratıcılığın motivasyon kaynakları, yaratıcılığı nelerin tetiklediği, insanların neden yaratıcı olmak istedikleri gibi sorular merak konusu olmuştur. Yaratıcılığın tanımlarına bakıldığında ise konu ile ilgili düşünen filozofların, bilim insanlarının, psikologların, sanatçıların ortak, tek bir tanım yapmak yerine yaratıcılığı çok çeşitli tanımlarla açıkladıkları görülmektedir. Bu durum yaratıcılık kavramını açıklarken farklı kuram ve modellerin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Bu nedenle tez yazım sürecinde yöntem olarak tek bir yönteme ya da kurama bağlı kalmanın mümkün olmadığı göz önüne alınarak nitel araştırma yönteminin bu tez için uygun olduğu görülmüştür. Bu tez de Türkiye'nin farklı şehirlerine bağlı köylerde yaşayan ve hayatın kendilerine sunduğu sınırlı yaşam tarzını reddeden, yaşadıkları toplumun kendilerine dayattığı kalıpları yıkarak yaratıcılığı yaşamlarının bir parçası haline getirmekle kalmayıp bir özne olarak kendi değerini bilen dört kadının yaratıcılık serüveni üzerinden yaratıcılık kavramı ele alınmıştır. Bu aşamada kadınların yaratıcılık süreçlerini daha doğal ve özgürce anlatabilmeleri adına onlara kısaca kamera çekim teknikleri ve kamera kullanımı anlatılmış ve otoetnografik bir damardan kendilerinin yaratıcılık süreçlerini anlatan çekimler yapmaları istenmiştir. Araştırmacının da çekim sürecine dâhil olması ile bir polifonik etnografik film ortaya çıkmıştır. Bu film ve kadınlarla yapılan görüşmeler ışığında kadınların yaratım süreçleri mevcut yaratıcılık kuramları ile değerlendirilmiş ve kuramlarla özdeşlikleri ya da farklılıkları olup olmadığı incelenerek yaratıcılık süreci derinlikli bir biçimde anlamaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout the history of humanity, questions such as processes related to creativity, sources of motivation for creativity, what triggers creativity, and why people want to be creative have been the subject of curiosity. When we look at the definitions of creativity, it is seen that philosophers, scientists, psychologists and artists who think about the subject explain creativity with a wide variety of definitions instead of making a common, single definition. This situation has led to the emergence of different theories and models while explaining the concept of creativity. For this reason, considering that it is not possible to stick to a single method or theory as a method in the thesis writing process, it has been seen that the qualitative research method is suitable for this thesis. In this thesis, the concept of creativity is discussed through the creative adventure of four women who live in villages in different cities of Turkey. These women who have questioned the possibilities that life offers them, not only make creativity a part of their lives by breaking the stereotypes imposed on them by the society they live in, but also know their own value as a subject. At this stage, in order for women to describe their creativity processes more naturally and freely, camera shooting techniques and camera use were briefly explained to them, and in an autoethnographic vein, they were asked to take shots describing their own creativity processes. With the involvement of the researcher in the shooting process, a polyphonic ethnographic film was made. In the light of the film and the interviews with women, women's creation processes were evaluated by the help of creativity theories, and the creativity process is explored in depth by examining whether they are identical or different with the theories.