The relationship of job insecurity with job-related outcomes: Job engagement, organizational commitment & intention to resign
İş güvencesizliğinin iş ile ilgili davranışlarla ilişkisi: Çalışmaya tutkunluk, örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyeti
  1. Tez No: 456742
  2. Yazar: HİLAL GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İDİL IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, iş güvencesizliği kavramının, çalışmaya olan tutkunluk, işten ayrılma niyeti ve örgütsel bağlılık gibi işle ilgili önemli davranışlarla olan ilişkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmaya farklı sektörlerde çalışan 135 kişi katıldı ve ölçekler kendilerine online olarak iletildi. Açıklayıcı faktör analizi, 2 faktör ve 8 maddeden oluşan bir iş güvencesizliği ölçeği önerdi. Bu faktörler; işle ilgili önem verilen özellikleri kaybetme korkusu ve işten çıkarılacağını tahmin etmedir. Ayrıca, diğer ölçekler sadece bir faktörden oluşmaktadır. Bulgular tüm ölçeklerin güvenilir olduğunu göstermiştir. Bu çalışma iş güvencesizliği ve işten ayrılma niyeti arasında istatiksel olarak anlamlı ve pozisitf bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca, iş güvencesizliği ve çalışmaya olan tutkunluk arasında da anlamlı ve negatif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ancak, iş güvencesizliği ve örgütsel bağlılık arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Bunlara ek olarak, iş güvencesizliği, örgütsel bağlılık ve çalışmaya olan tutkunluk beraber, işten ayrılma niyetinin öngörücülerindendir. İş güvencesizliği ve çalışmaya olan tutkunluk, beraber, örgütsel bağlılığın öngörücülerindendir. Ve son olarak, işten atılma korkusu ve işle ilgili sevilen özellikleri kaybetme korkusu, beraber, çalışmaya olan tutkunluğun öngörücülerindendir
Özet (Çeviri)
This study was conducted to outline the relationship of job insecurity construct with job-related attitudes such as job engagement, organizational commitment and intention to resign. Items were generated from 135 employees who study in different firms in different sector by using online questionnaires. Explanatory factor analysis suggested a 8-item job insecurity measurement model which include two factors: fear of losing valuable job dimensions and anticipation of being laid-off. Also, other measurements consisted of only one factor. The results indicated high internal consistency for the questionnaires. The present study showed that there is statistically significant and positive relationship with job insecurity and intention to resign. Also, job insecurity was significantly and negatively related to job engagement. However, a significant relationship between job insecurity and organizational commitment could not be found. Along with these, job insecurity all together with job engagement and organizational commitment will predict intention to resign. Job insecurity and job engagement, all together will predict organizational commitment. Also, anticipation of being laid-off and fear of losing valuable job dimensions all together will predict job engagement.