Çalışanların stres yönetiminin iş güvenliği ve iş sağlığı açısından araştırılması
Investigation of employee's stress management in terms of job security and work health
- Tez No: 492535
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırma, çalışanları stres yönetiminin iş güvenliği ve sağlığı açısından incelenmesini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmanın ana kütlesini İzmir ilinde çalışan personeller oluşturmaktadır. Olasılıklı olmayan örneklem yöntemine göre uygunluk temelinde seçim yapılmış ve çalışan personele toplam 350 anket dağıtılmıştır. Dağıtılan anketlerden 310 adedinden geri dönüş alınmış ve geri dönüş alınan anketler içerisinde, anketlerin bir kısmının boş olması ve verilerin tutarsızlıklarından dolayı 300 örnekleme ulaşılmıştır Araştırma anket yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Önceden hazırlanan anket formları, iş yerlerine tek tek gidilerek çalışan personellere birebir ulaştırılmıştır. Araştırmada çalışanlara toplam iki adet ölçek ve form sunulmuştur İş sağlığı ve güvenliği ve örgütsel stres ölçeklerindeki alt boyutlarına ait ortalama puanların çalışanların demografik özelliklerine göre karşılaştırılmasında verilerin dağılımı parametrik (normal dağılım) olduğundan (iki grup için) t testi ve (üç ve daha fazla grup için) varyans analizi kullanılmıştır. Varyans analizi sonucunda gruplar arasında anlamlı farklılık gösteren sonuçlarda anlamlı farklılığın hangi gruplardan kaynaklandığını belirlemek adına, varyanslar homojenlik gösterdiğinde post hoc testlerinden Scheffe testi, varyansların homojenlik göstermediğinde Tamhene testleri kullanılmıştır. Çalışanların iş sağlığı ve güvenirliği alt boyutları arasındaki ve örgütsel stres ölçeğinin alt boyutları arasındaki ilişkiyi belirlemek için pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Son olarak iş sağlığı ve güvenirliği bağımlı değişken ve örgütsel stres bağımsız değişken olarak ele alınmış, örgütsel stresin iş sağlığı ve güvenirliği üzerindeki etkisini incelemek amacı ile regresyon analizi yapılmıştır. Katılımcıların örgütsel stres ölçeği alt boyut algıları cinsiyetlerine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla yapılan t-testi sonucunda, iş performansına etki eden nedenler ve stres, iş yükü nedeni ile stres kaynakları, örgütsel yönetimle ilgili stres ve kaynakları, örgütsel yönetimin çalışanın eşitliği ile ilgili stres kaynakları, örgütsel stres algılarının cinsiyetlerine göre, gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır Yönetimin iş sağlığı ve güvenliğine desteği ile yönetimin İSG eğitimini önemsemesi arasında pozitif yönlü yüksek kuvvetli bir ilişki vardır. Yönetimin iş sağlığı ve güvenliğine desteği ile çalışanların İSG bilgi ve yeterliliği arasında pozitif yönlü orta kuvvetli bir ilişki vardır. Yani başka bir deyişle yönetimin iş sağlığı ve güvenliğine desteği algısında bir artış olduğunda çalışanların İSG bilgi ve yeterliliği algısının artabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Research field contain İzmir province, municipal officials and employees. The survey is a no stochastic and survey attendants are favorable in our subject. Totally 350 survey was dispatched. The dispatched surveys have a 300 intention. The survey realized by investigation method. Pre-pared survey forms convey one by one, all survey attendants in two forms and scale was given survey attendants. Occupational health and safety and subscales of organizational stress. Scale were compared with the demographic characteristics of the employees. Parametric analysis of the distribution of data was used. In order to determine from which groups the significant differences in the outcome of the variance analysis resulted from the groups, the timbale test. Health and reliability sub-tests were used when the variances showed homogeneity and Schaffer variances were not homogeneous from the post hoc tests. Pearson Correlation analysis was used to determine the relationship between the work dimensions of the employees. And the subscales of the organizational stress scale. Lastly, job health and reliability were considered as dependent variables and organizational stress as independent variables and regression analysis was conducted with the aim of examining the effect on organizational health and reliability. The t-test was conducted to determine whether organizational stress scale subscales perceptions of gender differences as a result. The differences between the groups were not found statistically significant according to the factors affecting the job performance and stress, the sources of stress on the work load and the stress sources related to the organizational management and the genders of the organizational stress perceptions. There is a strong positive relationship between safety support and managements consideration of 156 education. There is a positive moderate relationship between management's job health and safety and employee's knowledge and competence. In order words, it has been determined that employee's knowledge and competence may increase. If there is an increase in managements perception of job health and safety.