Like i always knew it: The phenomenology of intergenerational trasnmission of trauma in three generations of Armenian women in turkey
Hep biliyormuşum gibi: Türkiye'deki üç kuşak Ermeni kadınlarında travmanın kuşaklararası aktarım fenomenolojisi
- Tez No: 456746
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUDUM SÖYLEMEZ AKYIL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2016
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 169
Özet
Travmanın aktarımı literatürde sıklıkla araştırılan bir konu ancak Ermeni toplumunda 1915'te yaşanılan travmanın kuşaklararası aktarımını inceleyen çalışmalar literatürde oldukça sınırlı, Türkiye'deki Ermenilerin deneyimlerini anlamaya yönelik niteliksel araştırmalar ise yok denecek kadar az. Bu çalışmada İstanbul'da yaşamakta olan beş Ermeni aile üzerinde, 1915'te yaşanmış olan travmanın kuşaklararası bir etkisi olup olmadığı araştırıldı. Her bir aile 1915'i yaşamış bir ebeveyni olan anneanne, onun kızı ve torunundan oluşmaktadır. Orta düzey ekonomik seviyesi olan beş aileyle yarı yapılandırılmış röportajlar gerçekleştirildi.Ardından veriler, Yoruma Dayalı Fenomenolojik Analiz kullanılarak analiz edildi. Röportajlardan elde edilen veri analizleri Türkiye'de Ermeni olmak, Gelecek nesli korumak, Türklerle ilişkiler ve 1915 ile ilgili duygular olmak üzere dört ana tema ortaya çıkardı. Sonuçlar, literatürdeki benzerlikler ve farklılıklar ele alınarak tartışıldı. Türkiye'de Ermeni olmak, travmanın kuşaklararası etkisi ve travmanın ebeveynlik üzerine etkileri ile ilgili klinik çıkarımlar önerildi. Son olarak, çalışmanın sınırlamaları ve gelecek araştırmalar için öneriler tartışıldı.
Özet (Çeviri)
In literature, transmission of trauma is often studied but studies on intergenerational transmission of the trauma of 1915 among Armenian community are limited, and there are scarcely any qualitative studies on experiences of Armenians of Turkey. This study explored the intergenerational transmission of trauma, the impact of trauma on parenting and relationships, and being an Armenian on five Armenian families living in Istanbul, Turkey. Each family consisted of three generations of women: grandmothers who are the children of 1915 survivors, their daughters and granddaughters. Semi-structured interviews were conducted with five middle class families. Then,data was analyzed by using Interpretative Phenomenological Analysis. The data analysis of the interviews revealed four themes: Being an Armenian in Turkey, Protecting the next generation, Relations with Turks, Feelings regarding 1915. Findings were discussed in terms of similarities and differences to existing literature. Clinical implications of being an Armenian in Turkey, the intergenerational impact of the trauma and its effects on parenting were proposed. Finally, limitations of this study and recommendations for future research were discussed.