Direct reduction of Divriği pellet with soma coal in a rotary kiln
  1. Tez No: 6766
  2. Yazar: MEHMET CEMAL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
DZET DÖNER FIRINDA SOMA KÖMÜRÜ İLE DİVRİÖİ PELETİNİN DO?RUDAN İNDİRGENMESİ Yıldırım, Mehmet Cemal Metalürji Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisas Tezi Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Naci SEVİNÇ 70 sayfa; Haziran 1989 Sema kömürü ile Divriği peletinin doğrudan indirgenmesi için laboratuvarda, elektrikle ısıtılan bir döner fırın kullanıldı. Üç temel İşlem değişkeninin, Divriği peletinin indir genme yüzdesi ve metalleşme yüzdesi üzerine etkileri ve ürünün fiziksel özellikleri araştırıldı. Çalışılan üç değişken, zaman, sıcaklık ve. indirgeyen madde içindeki sabit karbonun peletteki demire oranı (C/Fe oranı) idi. İndirgeme deneyleri 90D C, 950 C ve 1000 C'ta yapıldı. Bu sıcaklıklarda C/Fe oranı 0.3 - 1.0 arasında, zaman 1/2 - k saat arasında idi. Bu çalışmanın sonucu, Soma kömürü ile Divriği pele- tini indirgeyerek elde edilen ürünün (DİD) elektrik ark ocaklarında kullanıma uygun olduğunu gösterdi. 0.5 C/Fe oranı ile 950 C'ta 1 saat indirgeme süresininoptimum deneysel koşullar olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DIRECT REDUCTION OF DİVRİ?İ PELLET WITH SDMA COAL IN A ROTARY KILN YILDIRIM, Mehmet Cemal Faculty of Engineering Department of Metallurgical Engineering, M.S. Thesis Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Naci SEVİNÇ 70 pages; June 1989 A laboratory scale rotary-kiln heated electrically was used for the direct reduction of Divriği pellet using Soma coal. The effects of three major processing variables upon the percent reduction and percent metallization of Divriği pellet and physical characteristics of the reduced product were investigated. The three variables studied were time, temperature and the ratio of fixed carbon in the reductant to iron in pellets (C/Fe ratio). Reduction experiments were conducted at 900ac, 950°C and 1000°C. At these temperatures, C/Fe ratio was in the 0.3 - 1.0 range and time in the 1/2 - k hours range. The results indicate that DRI suitable for use in the electric arc furnaces can be produced by reduction of Divriği pellets using Soma coal. One hour reduction iiiperiod at 95D C with a C/Fe ratio of D.5 was determined aa the optimum experimental conditions. Hey words: Direct Reduction Sponge Iron Direct Reduced Iron Percent Reduction Percent MetallizationCMetallizatlon Degree) iv