A rancierian idea of the redistribution of the sensible actualized in salt
Ranciere'in duyulanın dağıtımı fikrinin salt'ta greçekleşmesi
- Tez No: 456750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Toplumsal Düşünce Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sanat ve politika arasındaki karşılaşmanın şekli, doğası ve anlamı tarih boyunca sorunsallaştırılmış ve çeşitli açılardan belirli tek bir sonuca ulaşmadan tartışılmıştır. Jacques Ranciere, konuyu politika ve sanatın ortaklık alanında inceler. Önerdiği ortaklık noktası“duyulanın yeniden dağıtımı”, yani rollerin, anlamların ve davranış biçimlerinin insanlara dağıtımı ve düzenlenmesidir. Bu yeniden dağıtım, kimlerin fikirlerini anlamlı ve duyulabilir bir şekilde ortaya koymaya muktedir olan politik özneler olacağını da belirler. Eldeki metin bu fikri Türkiye'deki bir kültür kurumu ile -SALT ile- birleştirerek, otoriter ve eşitlikçi olmayan hayat düzenine yeniden dağıtım yoluyla direnme yollarından birini örneklemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The form, implications, nature and meaning of the encounter between politics and art have been problematized throughout history, and discussed from various perspectives with no single definitive conclusion. Jacques Ranciere formulates this issue on a plane of commonality for politics and aesthetics, and the common point he offers is the“redistribution of the sensible”, the assigning and ordering of roles, meanings, and attitudes to people, which also determine who are to become political subjects that are capable of voicing their opinions in a meaningful and audible way. By combining this idea with an institution of culture in Turkey, namely SALT, this thesis aims to exemplify one of the ways of resistance to the authoritarian and unequal order of life through redistribution.