Dijital oyunların ceza hukuku ve 5651 Sayılı Kanun kapsamında erişim engelleme kararları açısından değerlendirmesi
The assessment of the digital games under the criminal law and the decision of blocking access under the Law Number 5651
- Tez No: 456751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA KESER BERBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çağımızda dünyada hız kesmeden ilerleyen teknolojik gelişim beraberinde insanlık tarihi için devrim niteliğindeki gelişmelerin ve bu doğrultuda yeni bir dönemin doğmasını sağlamıştır. Bu gelişmeler insanlığın varoluşundan beri hayatının parçası olan“oyun”u da etkilemiş ve oyunlar teknolojik gelişmelere entegre hale gelmiştir. Dünyada 2015 yılında oyun sektörünün 70 milyar doları bulması, milyarlarca insanın bu sektöre gösterdiği ilgiyi gözler önüne sermektedir. Özellikle ülkemiz açısından, oyunların insan hayatındaki yerinin artması dikkate alınarak bu alandaki hukuksal eksiklikler tespit edilmeli ve gerekli yasal düzenlemeler gerçekleşmelidir. Ülkemizde dünya ülkelerinin aksine hukuk camiasının oyun sektörüne yabancı olması, dijital oyunlara maddi - manevi emek veren oyuncuları“hukuki”problemler karşısında zor durumda bırakmaktadır. Bu nedenle bu alandaki açıkların mutlaka kapanması gerekmektedir. Bu çalışmada, dijital oyunların tanımı, tarihçesi ve türlerinden yola çıkılarak, dijital oyun dünyasında aşina olunan avatar, item, sanal dünya, sanal para gibi kavramlar açıklanmıştır. Bu bilgiler ışığında, dijital oyunların çocuklar üzerindeki etkileri ve ABD'de yasallaşan Çocukların Çevrimiçi Gizliliği'nin Korunması Yasası hakkında bilgi verilmiş ve bu konuda ülkemizdeki eksiklikler tespit edilmiştir. Bununla birlikte ülkemizde çokça tartışılan ve eleştirilen 5651 sayılı Kanun çerçevesinde dijital oyunlar hakkında verilen erişim engelleme kararları tartışılarak ülkemizde dijital oyunlardaki derecelendirme ve işaretleme sorunu üzerinde durulmuştur. Son olarak dijital oyunlardaki sanal dünyalar ile gerçek dünya arasındaki geçirgenlik üzerine dikkat çekilmiştir. Bu doğrultuda sanal dünyalarda gerçekleşen gerçek ticaret ve para kazanmanın bir getirisi olarak bu alanların kötüye kullanımı neticesinde dijital oyunlarda işlenmiş olunan suçlar ve bu konudaki dünya örnekleri ile 5237 sayılı Türk Ceza Kanun'unda düzenlenen maddeler incelenerek, Kanun'daki eksikliklere değinilmiştir. Dolayısıyla çalışmamız, Türkiye'ye dijital oyun düzenleme önerileri getirerek, güncel mevzuat ile karşılaşılabilecek riskleri de ortaya koymayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
The not-slackening progress of technological development in this current age brought along revolutionary developments for the human history and thus has led to the emergence of a new era. These developments have also influenced“games”that are part of its life since mankind's existence and so games have become integrated with the technological advancements. In 2015, people's increasing attention to gaming business, obviously increased the value of the business to $ 70 billion. Especially with respect to our country, the legal shortcomings in this field should be identified considering the growing place of games in people's lives and the necessary legal arrangements must be realized. Unlike many other countries of the world, the legal community of our country is foreign to the gaming industry and this leaves players, who take great pains with digital games, in the lurch while facing legal problems, both materially and morally. Therefore, it is absolutely necessary to fill the gaps in this area. Based upon the definition, history and genre of digital games, familiar concepts/notions in the digital gaming world like avatar, item, virtual world and virtual currency are asserted in this study. In the light of such information, there is also some informative content about the influence of digital games on children and the legalization of“Children's Online Privacy Protection Act”in the USA, accordingly deficiencies in our country in this regard are being traced. On the other hand, the decisions on blocking access to digital games within the framework of the much debated and criticized Act No. 5651 in our country are being questioned, whereas digital games age rating problems are also addressed. Last but not least, permeability of virtual worlds and the real world is being highlighted. Accordingly, as a result of abuse of the real trade and money traffic in the virtual world, committed crimes in the digital gaming, corresponding examples from all over the world and enacting in the No. 5237 Act of the Turkish Penal Code are being analyzed, whereas the shortcomings in the law are mentioned. Thus, our study offers suggestions for regulations on digital gaming in Turkey, simultaneously pointing out the risks that might be encountered with the current legislation.