Time-space and politics in understanding of Jacques Ranciere
Jacques Ranciere'in anlayışında zaman-mekan ve siyaset
- Tez No: 701421
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMÜR BİRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma Jacques Ranciere'de politika ve zaman-mekan ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Ranciere'in politika yaklaşımında, özgürleşme ve eşitlik üzerinde doğrudan etkisi olan farklı bir uzamsal ve zamansal bakış açısı vardır. Politik eylemde zaman ve mekan önemli bir rol oynar. Dolayısıyla, politik formülasyonlar mekânsal ve zamansal yapılar ve kuramlarla ilişkilidir. Bu tez, özgürleştirici bir siyasi pratiğin, zaman ve mekanın anlam ve yapılarının“şimdi ve burada”biçiminde altüst edilmesiyle ilişkili olduğunu göstermek için yapılmıştır. Bu çalışmada birincil ve ikincil okumalara odaklanarak Ranciere'ci politikanın zamansallık ve mekansallık için yeni olanaklar sunduğunu göstermeye çalışıyorum.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the relationship between politics and the configuration of time-space in Jacques Ranciere's understanding. In Ranciere's approach to politics, there is a different spatial and temporal perspective that has a direct impact on emancipation and equality. Time and space play an important role in political action. Therefore, political formulations are related to spatio-temporal constructions and theorizations. This dissertation is conducted to show that an emancipative political praxis is associated with subversion of meanings and structures of time and space in the form of“now and here”. By focusing on primary and secondary readings, I try to demonstrate that Rancierian politics provides new possibilities for temporality and spatiality.