PTSD and other psychological consequences of torture in the ex-convicts of Diyarbakır Prison (1980 - 1984)
Diyarbakır Cezaevi'nde 1980 - 1984 yılları arasında işkenceye maruz kalmış eski mahkumlarda TSSB ve işkencenin diğer psikolojik sonuçları
  1. Tez No: 456754
  2. Yazar: ZEYNEP GÜNEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT PAKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma, Diyarbakır Cezaevi'nde 1980 ve 1984 yılları arasında kalmış ve işkence görmüş olan eski mahkumların psikolojik profillerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, Diyarbakır Cezaevi Gerçeğini Araştırma ve Adalet Komisyonu (1980-1984) üyelerinin yapmış olduğu görüşmeler arasından seçilen 50 görüşme, içerik analizi ile incelenmiştir. Katılımcıların anlattığı tüm psikolojik problemler ve travma sonrası stres semptomları tek tek incelenmiş ve kategorize edilmiştir. Elde edilen sonuca göre, Diyarbakır Cezaevi deneyiminin üzerinden 30 yıl geçmiş olmasına ve katılımcılara sistematik bir şekilde semptomlar sorulmamasına rağmen, katılımcıların Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) semptomlarının bir çoğunu gösterdikleri bulunmuştur. Katılımcıların bir kısmının TSSB tanısı, daha büyük bir kısmının ise eşik-altı düzeyde TSSB tanısı alabileceği görülmüştür. Katılımcılar tarafından belirtilen diğer problemler; cezaevindeyken yaşadıkları psikolojik problemler, cezaevinden çıktıktan sonra yaşadıkları psikolojik ve ilişkisel problemler, olumsuz duygudurum ve hafıza problemleridir. Katılımcıların tamamında gözlemlenen belirgin bir bulgu ise yaşadıkları travmatik deneyimi anlatırken birinci tekil şahıs zamirlerini kullanmaktan kaçındıkları ve bunun yerine birinci ya da ikinci çoğul şahsı ya da ikinci tekil şahsı kullandıkları olmuştur. Çalışmanın sonuçları travma ve işkence literatürü bağlamında tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the psychological profiles of ex-convicts of Diyarbakır Prison, who have served and been tortured between the years of 1980 and 1984. Content analysis was used to analyze 50 interviews that were done by the members of Commission for Truth and Justice on the Reality of Diyarbakır Prison (1980 - 1984). All psychological problems, including post traumatic symptoms, that were told by the participants were categorized and revealed. Although 30 years were passed after Diyarbakır Prison experience and there was not a systematic inquiry of symptoms, it is observed that many participants still displayed Post-Traumatic Stress Disorder (PTSD) symptoms. Some participants were found to be able to be diagnosed with PTSD and more participants with subtreshold PTSD. Other symptoms specified by the participants were psychological problems they had while in prison, psychological and relational problems they experienced after release, negative mood and memory problems. Another significant finding that was observed in all participants was that when they were telling their traumatic experiences; they preferred to use first or third plural, or second singular pronouns instead of first singular pronoun. The results are discussed through trauma and torture literature.