Güneydoğu Anadolu bölgesinde iç göç sonrası gelişen travma sonrası stres bozukluğu ve diğer ruhsal sorunlar
  1. Tez No: 70784
  2. Yazar: YENER BAYRAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTEKİN SIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Bu çalışma; Güneydoğu'da terör nedeniyle yaşanan zorunlu göç sonrası, göç eden toplumdaki kişilerin ne kadar etkilendiğini saptamak amacıyla yapılmıştır. Çalışmamız; Diyarbakır il merkezine yakın afet konutlarına yerleştirilen 100 göçmen ve göç yaşamamış 100 kontrol grubundan oluşmuştur. Göçmen ve kontrol gruplarında, psikiyatrik hastalıklarla birlikte özellikle Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) oranları araştırıldı. Kişilerin sosyodemografik özelliklerini belirlemek için bir araştırma formu, TSSB'yi saptamak amacıyla Clinician Adminestered PTSD Scale (CAPS), psikiyatrik hastalıkların oranını saptayabilmek için Symptom CheckIist-90-Revised (SCL 90-R) ve Beck Depresyon Envanteri kullanıldı. Göçmen grubunda 61 kadın - 39 erkek (en küçük 15 - en büyük 72 yaş) ve yaş ortalaması 38.84 ± 15.23 olarak bulundu. Kontrol grubunda 66 kadın - 34 erkek (15 - 80 ) ve yaş ortalaması 32.75 ± 15.21 olarak bulundu. Çalışmamızın sonucunda 66 kişide (% 66) TSSB saptandı. Kontrol grubunda TSSB saptanamadı. Göç sonrası ekonomik seviye, eğitim ve kardeş sayıları arttıkça, TSSB ve onu karşılayan toplam CAPS puanlarında düşüş gözlendi. Anne veya baba kayıpları, yüksek yaş TSSB için risk faktörleri olarak bulundu. Göçün tüm ruhsal özellikleri etkilediğini, özellikle TSSB gelişiminde önemli bir etken olduğunu saptadık. TSSB gelişmesinde sosyal desteğin çok önemli bir yeri olduğu kanısına varıldı. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to find out how much the forced migration caused by terror influences the people in the society who are migrants. Our study was constituted by 100 migrants who were settled in a residence for victims of a calamity next to the centre of the province Diyarbakır and by 100 persons of a control group. Research was made in the group of the migrants and also in the control group concerning the rate of psychiatric diseases and especially the rate of Post Traumatic Stress Disorder (PTSD). To find out the personal social demographics a investigation form was used, to determine the psychiatric diseases Symptom Check-list 90-R (SCL 90-R) and Beck Depression scale were used, to measure PTSD CAPS was used. In the migrant group there were 61 women and 37 men (min. 15 -max. 72 age). The mean age was 38.84 ± 15.23. 66 women and 34 men (min. 15 - max. 80 age) with the mean age of 32.75 ± 15.21 were found in the control group. PTSD was diagnosed at 66 individuals (%66) of the migrant group. In the control group PTSD was not found. While after the migration the level of economic, education and the number of brothers and sisters increases, PTSD and the score of CAPS which represents PTSD, are falling. It was found that the loss of mother or father or to be old are risk factors. The results also showed that migration influences all mental faculties and that migration has an important effect. It is supposed that in the progress of PTSD social support plays a very important role. 39