The energy relations between the European Union and Russia
Avrupa Birliği ve Rusya arasındaki enerji ilişkileri
  1. Tez No: 456755
  2. Yazar: ÇİĞDEM ARDA MERAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENEM AYDIN DÜZGİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Enerji politikaları dünya siyasetinde en önemli konulardan biridir ve bu önem Avrupa Birliği ve Rusya arasındaki ilişkilerde de yerini korumaktadır. AB ve Rusya'nın birbirlerine bağımlı olmaları aralarındaki enerji politikalarını şekillendirmektedir. AB Rusya'nın enerji kaynaklarına olan bağımlılığını azaltmaya çalışırken, Rusya bölgedeki enerji konusundaki üstünlüğünü koruma durumundadır. Söz konusu tez, dünyadaki enerji politikalarına ve AB ile Rusya arasındaki enerji ilişkilerine bakarak,“AB ve Rusya arasındaki ilişkilerde enerji nasıl bir rol oynamaktadır?”sorusuna odaklanmaktadır. Bu soruya uygun bir cevap verebilmek için, AB ve Rusya arasındaki enerji politikaları, Uluslararası Politik Ekonomi'nin teorilerinden olan Liberalizm ve Ekonomik Milliyetçilik'e göre incelenecektir. AB'nin, üye devletler arasında enerji konularında liberal politikalar izlemeye çalışsa da uluslararası alanda, neo-merkantilist politikalar izlediği diğer tarafta Rusya'nın ise iç ve dış politikada enerji konusunda neo-merkantilist politikalar izlediği sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler (Türkçe): 1) Avrupa Birliği 2) Rusya 3) Enerji 4) Liberalizm 5) Neo-merkantilism
Özet (Çeviri)
Energy policy is becoming one of the most significant topics in world politics, as well as in the relations between the European Union and Russia. The interdependency of the EU and Russia to each other shapes the energy policies between them. The EU seeks to decrease dependence on Russian energy sources, meanwhile, Russia is in search for protecting its energy superiority in the region. Regarding the energy policies in the world and the energy relations between the EU and Russia, this thesis will be focusing on the following question:“how does energy play a role in the relations between the European Union and Russia?”To give a proper answer to this question, the energy policies of the EU and Russia will be analysed in the light of two major policies of the IPE: Liberalism and Economic Nationalism. It is concluded that, although the EU tries to liberalised energy relations among the member states, it follows neomercantilist policies in the international arena and on the other hand, Russia follows neomercantilism in both internal and external arenas. Anahtar Kelimeler (İngilizce): 1) European Union 2) Russia 3) Energy 4) Liberalism 5) Neomercantilism