The changing working class: A new repertoire of collective actions and organizational practices in İstanbul
Değişen işçi sınıfı: İstanbul'da yeni kolektif eylem repertuarı ve örgütlenme pratikleri
  1. Tez No: 456765
  2. Yazar: ÖZDEŞ ÖZBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLAY ÖRS ROMAİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bu tez, Türkiye'nin neoliberal döneminde değişen işçi sınıfı yapısı ile beyaz yakalı çalışanların değişen eylem repertuarları arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Şu sorulara yanıt aramaktadır: İşçi sınıfının yapısındaki değişim ile yeni kolektif eylem repertuarları ve örgütlenme pratikleri arasında bir ilişki var mıdır? Bu ilişki İstanbul'un son 35 yılındaki sosyo-ekonomik değişim ve ortaya çıkan yeni kolektif eylem repertuarı ve örgütlenme pratikleri üzerinden izlenebilir mi?" Bu tezde beyaz yakalı çalışanların artışının işçi sınıfının yapısındaki değişimlerin bir sonucu olarak algılanması gerektiği iddia edilmektedir. Sendikaların değişen işçi sınıfına ve onun ihtiyaçlarına adapte olmakta başarılı olamaması beyaz yakalı mobilizasyonunda 2008-2015 yılları arasında İstanbul'da yeni bir repertuarın ortaya çıkmasına neden olmuştur. Değişen işçi sınıfını göstermek için gereken veriler çoğunlukla daha önce bu konuda yapılan araştırmalardan elde edilmiştir ve beyaz yaka mobilizasyonlarının öncü aktivistleri ile yapılan derinlemesine görüşmeler de kolektif eylem repertuarı ve örgütlenme pratiklerine dair bilgi edinmeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation analyzes the relationship between the changing working class and the changing repertoire of white-collar mobilizations in Istanbul in the neoliberal era. It seeks to answer the following questions: Is there a relationship between the changing structure of the working class and the new repertoire of collective actions and organizational practices? Can this relationship be traced by studying the socio-economic changes and the emerging new repertoire of collective actions and organizational practices in Istanbul over the past 35 years? This dissertation argues that the expansion of the white-collar employees needs to be regarded as a consequence of changes in the structure of the working class. The inability of existing class organizations to adapt themselves to the changing working class and its needs led to the creation of a new repertoire of white-collar mobilizations between 2008 and 2015 in Istanbul. The required data for demonstrating the changing working class structure was collected mostly from previous research and in-depth interviews were carried out with leading activists of white-collar mobilizations in an attempt to gain insight into their repertoire of collective actions and organizations.