Kur'an-ı Kerim'de Hz. Şuayb'ın (as) kıssasında helak-ahlak ilişkisi
Holy Quran, destruction and morality relationship in the story of Prophet Şuayip
- Tez No: 456784
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Kur'an insanlığı terbiye eden, düstur ve ilkeleriyle beşeriyeti saadete sevk eden hakiki mürşit ve yol göstericidir. Kur'an anlattığı meseleleri daha müşahhas hale getirmek için bazı kıssaları zikreder. Kıssalar insana sürekli dersler, ibretler veren, yol gösteren, problemlerden kurtuluş çareleri sunan birer yaşanmış vakıadır. Kıssalara bakıldığında yok olmuş insanlar ve tarih sahnesinden silinen toplumların, helak olmalarının altında yatan temel sebebin inanç ve ahlaki zafiyetleri olduğu görülmektedir. Hz. Şuayb (as), ölçü ve tartıda haksızlık yapan ve ibadet ile ticaretin birbirinden ayrı olması gerektiğini savunan bir toplumun ıslahı için görevlendirilmiştir. O toplum, Allah'a ve ahiret gününe inanmayan, bundan dolayı da bu dünyada yaptıklarından hesaba çekileceklerine inanmayan, bu sebeple yaptıkları her türlü zulüm ve haksızlığın yanlarına kâr kalacağını düşünen bir kavimdi. Hz. Şuayb (as) ticaretle uğraşan o topluma, özellikle ticarette dürüst olmaları, ölçü ve tartıyı eksik yapmamaları konusunda ikazda bulundu. Yapmakta oldukları vurgunculuktan, soygunculuktan vazgeçmelerini, onlardan dürüst birer tüccar olmalarını istedi. Haksızlıkla elde edilen kazancın kendilerine fayda getirmeyeceğini söyledi. Helal yoldan elde ettikleri kazanca razı olmalarını ve bunun onlar için daha hayırlı olduğunu hatırlattı. Bu çalışmada tarihsel süreçte Hz. Şuayb (as)'ın kavminin helaki ile ahlaki zafiyet arasındaki ilişki ortaya konulacaktır. Bu çalışma Hz. Şuayb (as) kıssasının penceresiyle modern dünyanın problemlerinden olan iktisadi yozlaşma konusuna bakıp ışık tutmak, çözüm getirmek gayesiyle hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Kur'an which nurtures humanity with the motto and the princigle of humanity which leads to happiness is true mentor and guiding. Matters told some stories of the Kur'an mentions given concreate to make it more, parabables continious lessons to people that signs showing the way, offering salvation is in fact a remedy fort he problems experienced. Looking ot the parabables of people have disappeared from the scene and deleted the community is seen as the main reason underlying beliefs and moral weaknesses to be destroyed. The prophet ( pbuh) who unfoir trade with eachather in size and weight and worship is assigned to the improvement of a society advocating that there should be separate. The prophet Shuaib (pbuh) communith that is engaged in trade, particularly trade to be honest, he found the warning a bout the size and weight are not tobe missing. The profiteering they are doing, give up robbery, he asked them to be hones traders. He said them ıt wouldn't bring benefit by the gain obtained by injustice, To be willing to gains they obtained the halal way and he recalled that ıt is beter fort hem. That society doesn't believe in Allah and the Last Day, therefore they don't believe they will be called to account in this world,every kind of oppression and injustice, therefore, they were a people who will remain on the profit side, They have gone by being the destrution of this idea. In this study the historical process of the prophet Shuaib (pbuh) has revealed the relation ship between the moral weakness of destruction of the nation. İn this study, the prophet, Shuaib (pbuh) parabable of shed light on the window looking at the economic problems of the modern world that corruption issues has been prepared with the aim to solve.