Asya örneklerinden hareketle Türkiye için bir kalkınma modeli değerlendirmesi
Evaluation of a development model for Turkey based on Asian examples
- Tez No: 456824
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEVRİM AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'nin kalkınma yönetiminde başarılı olabilmesi ve gelişmiş ülkeler arasında kendine yer bulabilmesi için model alması gereken Asya ülkeleri kalkınma politikalarının neler olduğunun araştırılmasıdır. Bu kapsamda; araştırmanın ilk bölümünde kalkınma ve kalkınma yönetiminde tarihsel süreç içinde meydana gelen değişimler ele alınmıştır. İkinci bölümde, Asya ülkelerinin 2. Dünya Savaşı'nın bitiminden itibaren bugüne dek izledikleri ve kendilerini başarıya ulaştıran kalkınma politikalarının neler olduğuna, seçilmiş 10 Asya ülkesi kapsamlı olarak incelenmek suretiyle değinilmiştir. Üçüncü bölümde, Türkiye'de cumhuriyetin ilanından günümüze kadar uygulanan kalkınma politikaları dönemsel ve kurumsal bazda incelenmiştir. Son bölümde ise, konu ile ilgili olarak, Japonya, Tayvan ve Singapur'un oluşturduğu üç Asya ülkesinin Ankara'da görev yapan üst düzey yöneticileri ile yapılan görüşmeleri içeren alan araştırmasına yer verilmiş ve Türkiye için bir model önerisi sunulmuştur. Seçilmiş Asya ülkelerinin kalkınma politikaları incelendiğinde, birtakım temel unsurların mevcut olduğu görülür. Bu unsurlar, söz konusu ülkelerin rekabet edebilirliklerini artıran ve onları kalkınma sürecinde başarıya ulaştıran unsurlardır. Bu tez çalışmasında, Türkiye'nin başarıya ulaşmak için izlemesi gereken kalkınma politikalarının neler olduğunun ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Tezin sonucunda kalkınmanın sağlanmasında başarının anahtarı olarak şu faktörler ön plana çıkmıştır; toplumun tüm kesimlerinin üzerinde hemfikir olduğu ve devlet tarafından yönlendirilen bir kalkınma politikası, teknolojiye önem verilmesi, ihracata dayalı sanayileşme modeli uygulanması, kalkınmanın motoru olabilecek sektörlerin devlet tarafından desteklenmesi, nitelikli ve yeterli bir altyapının varlığı ve eğitimin kalitesinin artırılması. Anahtar Sözcükler Kalkınma, kalkınma yönetimi, Asya ülkeleri, ihracat, eğitim, inovasyon, Ar-Ge
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the development policies of Asian countries from which Turkey can develop a successful model to itself and find a place in the developed world. In this respect, first chapter dwells on the changes in concepts of development and development administration through a historical perspective. Second chapter scrutinizes the successful development policies of selected 10 Asian countries from the end of 2nd World War till today. Third chapter clarifies the development policies that have been implemented by Turkey from the proclamation of the republic to today by institutions and in an historical order. Last chapter covers a field study based on interviews with senior officials of the three Asian countries (Japan, Taiwan and Singapore) who work in Ankara and a model proposal for Turkey is presented. When the development policies of selected Asian countries are examined, it is seen that there are some common essential factors. These factors are the ones that increase the competitiveness of the abovementioned countries and make them successful in development process. In this dissertation, it has been aimed to reveal the development policies that Turkey should implement to be successful. According to the results of the dissertation, following factors appeared to be the key success factors in development process; a development policy steered by the government and agreed by all segments of the society, attaching great importance to technology, export-oriented industrialization strategy, supporting the sectors which can be the dynamo of the development, existence of a quality infrastructure and increasing the quality of education. Key Words Development, development administration, Asian countries, export, education, innovation, R&D