Çevre bilinci geliştirmede belediyelerin çevre politikalarının rolü: Dikili Belediyesi örneği
The role of municipal environmental policy in improving environmental awareness: The case of Dikili Municipality
  1. Tez No: 456859
  2. Yazar: ESER ERGÖNÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ÖMÜRGÖNÜLŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çevre sorunları dünyanın her yerinde ülkelerin karşılaştıkları temel sorunlardan biridir. Çevre politikaları ise, yönetimlerin çevre sorunlarına çözüm getirmek amacıyla tercih ettikleri ilkelerin bütünüdür. Ülkelerin çevre politikalarını geliştirirken hangi politikalara ve araçlara öncelik vermesi gerektiği tartışmalı alanlardan biridir. Bu tezde, çevre politikalarının yerelden başlayarak küresele gitmesi gerektiğini ve vatandaşların çevreyi koruma düşüncesinin küçük yerleşimlerde yeşerebileceğini savunan yaklaşımlar Dikili Belediyesi örneği üzerinden tartışılmıştır. Belediyelerin çevre sorunlarının çözümünde önemli bir yere sahip olduğu ve çevre politikalarının yerel halkın çevre bilinci üzerinde doğrudan etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Anahtar Sözcükler Çevre Sorunları, Çevre Politikası, Yerel Yönetimler, Çevre Bilinci, Dikili Belediyesi.
Özet (Çeviri)
Environmental problems are one of the main issues states are facing all around the world. Environmental policies are the whole of the principles that governments choose to bring solutions to environmental problems. Which politics and instruments should be givenpriority, when the states are developing environmental policies is one of the contro versial areas. In this thesis, the approaches that argue that the environmental policies should go from the local to the global level and that the citizens' protection of the environment can grow in small settlements are discussed through the Municipality of Dikili. It was concluded that the municipalities had an importantplace in the solution of environmental problems and that environmental policies directly affected the environmental awareness of local people. Keywords Environmental Problems, Environmental Policies, Local Governments, Environmental Awareness, Dikili Municipality