Analysis of the Libyan Crisis within the framework of the 'internationalization of the state' concept
Libya Krizinin 'devletin uluslararasılaşması' kavramı bağlamında incelenmesi
  1. Tez No: 456860
  2. Yazar: CANSU TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Stratejik bir öneme sahip olan Orta Doğu bölgesindeki ülkeler ciddi bir dönüşüm sürecinden geçmektedir ve bu süreci 'bahar' olarak tanımlamak son derece yetersizdir. Ayaklanmaların kaynağına inildiğinde ve olaylar bütüncül bir bakış açısıyla ele alındığında, kapitalist ilişkilere uygun hareket etmeyen az gelişmiş ülkelerde belirli dönüşümlere ihtiyaç duyulduğu ve bunu meşrulaştırmak için de uluslararası hukukun araçsallaştırıldığı görülmektedir. Kapitalist üretim ilişkilerine tam entegre olmayan ülkelerde başvurulan farklı müdahale biçimleri sonucunda devlet uluslararasılaşır, siyasi, ekonomik ve toplumsal alanlarda yeniden yapılanma gerçekleşir ve sermaye faaliyetinin sınırları genişler. Anahtar Sözcükler Libya, Arap Baharı, Orta Doğu, devletin uluslararasılaşması, uluslararası hukuk
Özet (Çeviri)
Strategically important Middle Eastern countries are going through a significant transformation process, and identifying this process as 'spring' is rather inadequate. When the roots of the insurgencies are analyzed and the events are discussed from a political economy perspective, it is observed that less developed countries, which do not fit in global capitalist relations, are needed to transform, and the international law is instrumentalized for this purpose. As a result of various intervention methods used in the countries which are not fully integrated into capitalist relations of production, state becomes internationalized, political, economic and social spheres undergo a restructuring process, and borders of capital activity are expanded. Keywords Libya, Arab Spring, Middle East, internationalization of the state, international law