Mısır irmiği üretiminde işlem basamaklarında elde edilen ürünlerin bazı fiziksel ve kimyasal niteliklerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 45689
  2. Yazar: ÖZLEM EVİRGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVDET NERGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET M1S!R İRMİ?İ ÜRETİMİNDE İŞLEM BASAMAKLARINDA ELDE EDİLEN ÜRÜNLERİN BAZ! FİZİKSEL VE KİMYASAL NİTELİKLERİNİN BELİRLENMESİ Mısırın kuru öğütülmesinde mümkün olduğunca az yağiı ve siyah beneksiz yüksek irmik verimi amaçlanır, öğütme esnasında oluşan az miktarda ince ve kaba un yanında yağlı iri ruşeym parçacıkları ortamdan uzaklaştırılır. Bu çalışmada mısır irmiği üretimi işlem basamaklarından elde edilen ürünlerin bazı fiziksel ve kimyasal niteliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yapılan fiziksel analizler hektolitre ağırlığının 74-80 kg, 1000 tane ağırlığının 389-432 g arasında olduğunu gösterdi. Kimyasal analizlerde mısır irmiğinin nem içeriğinin %12.9-14.45, mısır ununun %12. 11-13.78, mısır ruşeym ürününün %13.10-14.8 arasında değiştiği bulundu. Mısır irmiği, mısır unu ve mısır ruşeym ürününün kül içerikleri sırasıyla %0.35-0.55, %0.42-0.45, %3.5-3.9 olarak bulunmuştur. Analiz sonuçlan mısır ruşeym ürününün protein içeriğinin diğerlerinden daha yüksek olduğunu gösterdi. En yüksek yağ içeriği de mısır ruşeym ürününden elde edilmiştir. Bu ürünün mineral madde içeriği de diğerlerinden daha yüksek bulunmuştur. Riboflavin miktarı mısır irmiği için 0.24-0.38 mg/kg değerlerinden mısır ruşeym ürünü için 1.23-1.39 mg/kg değerlerine kadar değişti. Analiz sonuçları mısır ununun asitliğinin diğerlerinden daha düşük olduğunu gösterdi. Yapılan çalışmalar mısırdan irmik eldesi sırasında elde edilen ürünlerin bazı fiziksel özellikleriyle, vitamin, mineral madde, yağ ve protein içeriklerinde farklılıklar olduğunu göstermiştir. Sonuçlar literatür değerleri ve irmik standardı ile karşılaştırılmıştır. VU1
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE DETERMINATION OF SOME PHYSICAL AND CHEMICAL QUALITIES OF THE PRODUCTS OBTAINED IN THE PRODUCTION OF CORN (MAIZE) GRITS The objectives in maize dry milling are io obtain the maximum yield of grits with the least possible contamination with fat and black specks of tip cap; to recover as much as possible of the remainder of the endosperm as meal while making the minimum amount of flour; and to recover to maximum amount of germ in the form of large particles with the maximum oil content. The objective of this study was to determine some physical and chemical qualities of the products obtained in maize dry milling operations. Physical analysis showed test weights of 74- 80 kg/I, 1000-kernel weights from 389 to 432 g. Chemical analysis showed that the moisture content of corn grits was 12.9-14.45%. The moisture content of corn flour was 12.11-13.78%, and was 13.10-14.8% for the product of embryo. The ash contents of corn grits, com flour and the product of embryo were 0.35-0.55%, 0.42-0.45%, 3.5-3.9%. The analysis showed that the protein content of the product of embryo was the highest of all. The highest fat content was obtained in the product of embryo. The mineral matter content of this product was the highest of all. Riboflavin content ranged from 0.24-0.38 mg/kg for corn grits to 1.23-1.39 mg/kg for the product of embryo. The results of analysis indicated that some physical properties of the products and the contents of vitamin, mineral matter, fat and protein are different. The results of analysis were compared with literatures. IX