Depolama şartlarında muhafaza edilen tavuk köftesinde doğal antioksidantların lipid oksidasyonuna etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 45690
  2. Yazar: ADİL GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMRA KAYAARDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu çalışmada farklı depolama şartlarında muhafaza edilen tavuk köftesinde oluşan lipid oksidasyonu iie ürünün kimyasal ve mikrobiyolojik niteliklerine doğal antioksidantlardan a-tokoferol(200ppm),askorbik asit(500ppm) ve sodyum askorbatın(500 ppm) etkileri araştınlmıştır.Tavuk köfteleri 0°C'de 6 gün ve -18°C'de 90 gün süreyle depolanmıştır.Soğukta muhafaza edilen örnekler depolamanın 1,2,4,6. günlerinde, dondurulmuş örnekler ise 1,15,30,60,90. günlerde analize alınmıştır. Soğukta depolanan tavuk köftelerinin TBA sayılarında uygulanan antioksidantlara ve depolama periyoduna bağiı olarak ortaya çıkan farklılıklar önemli bulunmuştur(p0.05).Tuz miktannda depolama süresi ve kullanılan antioksidantlara bağlı olarak ortaya çıkan farklılıklar önemli bulunmuştur(p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT in this study, effects of some antioxidants such as a-tocoferol (200 ppm), ascorbic acid(500 ppm) and sodium ascorbate(500 ppm) on lipid oxidation and chemical and microbiological properties of poultry patties kept at various storage conditions were investigated.Poultry patties stored at 0°C for 6 days and at -18°C for 90 days.Samples hold at cold storage were taken into analysis at 1,2,4,6. days, and those hold at frozen storage were taken into analysis at 1,15,30,60,90.th days.