Sementasyon çeliklerinde yüzey pürüzlülüğü ve sementasyon derinliğinin aşınma dayanımına etkisi
- Tez No: 45692
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENVER ATİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Malzemesi ve İmalat Teknolojisi
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Bu çalışmada, 16 MnCr 5 Sementasyon çeliğine değişik sıcaklık ve sürelerde sementasyon işlemi uygulandı ve sonuçta üç ayrı grup'da deney numuneleri hazırlandı. Bu numunelerin aynı tribolojik şartlarda aşınma davranışları incelendi. Endüstride yaygın olarak kullanılan bu çeliklerin çalışmamızda incelenmesinin nedeni, bu malzemeden yapılan bir makina elemanının, tok olan iç kısımları sayesinde darbeleri karşılayabilirken sementasyonla yüzeyi sertleştirilerek aşınma dayanımının arttırılması, dolayısıyla çalışma ömrünün uzamasının sağlanmasına sementasyon şartlarının etkisini belirlemektir. Aşınma deneyleri sonunda sertlik veya sementasyon derinliği ile aşınma dayanımı arasında doğrudan bir ilişki olmadığı belirlenmiştir. Deneysel çalışmalarda kullanılan tribolojik şartlar altında, 16 MnCr 5 sementasyon çeliğine 930 C'de 3,5 saat sementasyon işlemi uygulandığı zaman en yüksek aşınma dayanımı elde edileceği belirlenmiştir. vnı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, it was applied heat treatment which we were called as carburizing process to 16 MnCr 5 of heat treatment steel which more used in Industry in different temperatures and time, next we got samples in three different hardness, after we applied wearing process under the load to these samples, and it was observed that which group supplies the resisting to this effective. The reason of the such a researching to this kind of this steel which more used in Industry is to extent the life of the machine elements which produced by this steel and work more effective, in this result extending the life of the elements will be more economics and will not the changing process in any machine and will spend the less time for repairing. IX