LinClm (1≤n≤4, 1≤m≤4) atom topaklarının incelenmesi
The investigation of LinClm (1≤n≤4, 1≤m≤4) clusters
  1. Tez No: 456938
  2. Yazar: ÜMİT DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu çalışmada LinClm (1≤n≤4, 1≤m≤4) atom topaklarının geometrik yapıları, kararlılıkları ve elektronik özellikleri Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi ile incelenmiştir. LinClm (n = m) atom topaklarının LinClm (n ≠ m) atom topaklarına göre daha kararlı olduğu görülmüştür. Ortalama Li-Cl bağ uzunluğu en fazla olan topaklar LiCl4, Li2Cl4 ve Li3Cl4 olup bu bağ uzunluğu klor atomu sayısına bağlı olarak artmaktadır. Lityum atomu için ayrışma enerjisi ve klor atomu için ayrışma enerjisi, lityum atomunun sayısının klor atomunun sayısına eşit olduğu durumlarda en büyük değere sahip olduğu gözlenmiştir. Bu değerler Li2Cl2, Li3Cl3, Li4Cl4 yapılarının gapHL enerji farkları ile de uyumlu olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, geometrical structure, stability and electronic properties of LinClm (1≤n≤4, 1≤m≤4) clusters are investigated through Density Functional Theory. From the studies, the clusters of LinClm (n = m) are more stable than the clusters of LinClm (n ≠ m). The average bond length of Li-Cl for the LiCl4, Li2Cl4, Li3Cl4 are longer then other clusters and the length increases depending on the number of chlorine atoms.The dissociation energy value of lithium and also chlorine atom have the higher value comparing the rest of clusters when the lithium and chlorine atoms numbers are equal. This result is in agrement with the gapHL energy value of Li2Cl2, Li3Cl3 and Li4Cl4.