Titanyum dioksit nano partiküller ile kendini temizleyen ekolojik tekstil yüzeylerinin geliştirilmesi
Development of self-cleaning ecological textile surface by titanium dioxide nanoparticles
  1. Tez No: 456960
  2. Yazar: ŞEYMA MERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SELÇUK, DOÇ. DR. SEMA PALAMUTCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Güneş veya yapay bir kaynak yoluyla elde edilen UV ışınları ve Titanyum dioksit (TiO2) gibi yarı iletken katalizörler ile kirleticilerin parçalanıp yok edilmesine fotokatalitik proses denilmektedir. Titanyum dioksit (TiO2) nano partiküllerin tekstil yüzeyinde kullanılması ile kirlenmeyen, antibakteriyel ve UV koruyucu ekolojik özelliklere sahip tekstil ürünlerinin sürdürülebilir bir çevre ile beraber geliştirilmesi hedeflenmektedir. Bu çalışmada, TiO2 nanopartiküller kullanılarak nano partikül özellikleri, tekstil üzerindeki yeni fonksiyonların performansları, tekstil ana fonksiyonlarındaki değişimler araştırılmıştır. Sol-gel bazlı yöntem ile TiO2 nano partiküller tekstil yüzeylerine kaplanmış ve çeşitli leke uygulamaları yapılmıştır. Nano partikül kaplı tekstil yüzeylerinde kendini temizleme performansları farklı sıcaklık değerleri, pH, nem gibi parametrelerle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Destruction of pollutants by UV-ray supplied from sun or artificial sources and semi conducter catalysts like TiO2 is called fotocatalitic process. By the use of titanium dioxide(TiO2) nanoparticles in textile surfaces, textile products with antibacterial and UV protected properties are targeted to be developed by considering sustainable ecological concerns. In this study, properties of nanoparticles, new performances on textile surface and changes the textile main function is investigated by use of TiO2 nanoparticles. Clothes are coated by TiO2 nanoparticles by use of sol-gel technique and then it has been applied on a variety of stains. Moreover, self cleaning function of nanoparticle coated textile surfaces has been examined with some parameters such as temperature, pH and humidity.