Türkiye'deki transit ticaret rejiminin uygulanması ve Mersin Limanı örneği
Implementation of transit trade regime in Turkey and the case of Mersin Port
  1. Tez No: 634666
  2. Yazar: MESUT SELAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM GÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ulaşım, Economics, Transportation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, transit ticaretin Mersin Limanı örneğinde uygulanmasını ve Türkiye'deki rolünü güçlü ve zayıf tarafları ile incelemek ve araştırmaktır. Bu amaçla Mersin Limanı'nda ve gümrükleme firmalarında görev alan yetkililerin görüşlerine başvurulmuştur. Çalışmalardan edinilen bilgi ve görüşlere dayanılarak Asya, Avrupa, Amerika kıtalarından gelen yükler için transit durak olarak Mersin Limanı'nın kullanıldığı ve ağırlıklı olarak Orta Doğu ve Türk Cumhuriyetleri'ne sevk edildiği kanısına varılmıştır. Mersin Limanı'nın transit olarak tercih edilmesinin ilk sebebi Orta Doğu ülkelerine karayolu ulaşımının kısa mesafede olmasıdır. Akdeniz ülkelerine denizyolu ulaşımı da sorunsuz olarak sağlanabilmektedir. Ayrıca transit ticaret olarak özellikle Irak, İran ve Suriye devletlerine ağırlıklı olarak diğer ülkelerden gelen yükler Mersin Limanı'ndan sevk edilmektedir. Transit ticarette yükün vergi, resim ve harçlardan muaf olması da transit ticareti cazip hale getirmiştir. Mersin Limanı ülkemizin en büyük konteyner limanı olmasından dolayı kapasite açısından oldukça cazip bir durumdadır. Liman yönetimi rıhtım, elleçleme, yükleme, boşaltma ve konteyner depolama hacmi bakımından kapasite artırımına gitmeyi hedeflemektedir. Bu çalışmada Mersin Limanı'nın teknik özellikleri ve faaliyetlerine değinilerek ülke ekonomisinde ağırlığı artan transit ticaret açısından Mersin Limanı incelenmiş olup güçlü ve zayıf yönleri saptanarak ekonomiye katkılarına değinilip zayıf yönlerinin güçlendirilebilmesi yönünde yapılması gereken iyileştirme çalışmaları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine and to investigate the strengths and weaknesses of transit trade in the case of Mersin Port and its role in Turkey. For this purpose, opinions of the officials working in Mersin Port and at customs were taken. Based on the information and opinions obtained from the study, it was concluded that Mersin Port was used as a transit station for cargo from Asian, European, American continents and was shipped mainly to the Middle East and Turkish Republics. The main reason why Mersin Port is preferred in transit is that the highway transportation to the Middle East countries is at a short distance. Sea transportation to the Mediterranean countries can be provided without any problem. In addition, cargoes coming from other countries as transit trade to Iraq, Iran and Syria are shipped from Mersin Port. The exemption of the cargo from taxes, duties and fees has also made transit trade attractive. Mersin Port is very attractive in terms of capacity as it is the largest container port in our country. Port management aims to increase its capacity in terms of dock, handling, loading, unloading and container storage volume. In this study, the technical features and activities of Mersin Port have been mentioned, its importance of transit trade in the country's economy has been examined and the strengths and by determining the weaknesses of Mersin Port, the improvement efforts that have to be done in order to strengthen its weaknesses have been identified.