İmin bağı içeren hidrojellerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of hydrogels containing imine bonding
- Tez No: 457012
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Sunulan tez çalışmasında 2FHK ve 2,7DHN bileşiklerinin asidik çözeltide kitosan template varlığında oksidatif polimerleşmesi ve aynı zamanda kitosanın glutaraldehit ile çapraz bağlanmasıyla oluşan hidrojellerin sentezi ve karakterizasyonu incelendi. Reaksiyon ortamında kitosan template olarak hava ise oksidant olarak kullanıldı. Kitosan template içerisinde polimerleşen dihidroksi polimerleri ile kitosan hidrojen bağı ile çapraz bağlandı. Artan çapraz bağlanma ile viskozitenin arttığı gözlendi. Değişik oranlarda glutaraldehit çapraz bağlayıcısı da kitosan ve glutaraldehit arasında imin bağı oluşturmak için çapraz bağlayıcı olarak kullanıldı. Kitosan hem hidrojen bağı hemde kovalent bağlarla çapraz bağlanarak hidrojel sentezlendi. Sentezlenen hidrojellerin karakterizasyonu FT-IR, TG, SEM, CV analizleri ile yapılmıştır. Sentezlenen tüm hidrojellerin şişme davranışları süreye göre incelendi. Dihidroksi bileşiklerinin asidik kitosan çözeltisi içinde polimerleştiğini karakterize etmek için kitosan NaNO2/HCl kullanılarak depolimerize edildi ve hidroksi polimeri reaksiyon ortamından uzaklaştırıldı. Ayrıca dihidroksi bileşikleri alkali ortamda NaOCl kullanılarak polimerleştirildi ve iki yöntemle elde edilen hidroksi polimerlerinin FT-IR, UV-Vis, 1H NMR ve GPC analizleri yapılarak sonuçlar karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, synthesis and characterization of oxidative polymerization of 2FHK and 2,7DHN compounds in acidic solution with chitosan template and at the same time crosslinking chitosan with glutaraldehyde were studied. Chitosan (CTS) and air were used as template and oxidant, respecticely, in the reaction medium. Dihydroxy polymers were crosslinked with chitosan via hydrogen bond in the reaction medium. The increase of viscosity of reaction medium was observed with increasing crosslinking. Glutaraldehyde (GLA) was used in varying proportions in the reaction medium for forming of C=N (imine) bonding between CTS and GLA. Hydrogel containing both hydrogen and imine bondswas synthesized. Characterizations of synthesized hydrogel were determined by FT-IR, TG, CV, SEM. According to time, swelling ratio of hydrogel was investigated with water. To characterize the polymerized dihydroxide compounds in acidic CTS solution was used NaNO2/HCl for degradation of CTS and precipation of polymer. At the same time, aromatic dihyroxy compound was polymerized by oxidative polycondensation by NaOCl as oxidant in alkaline medium. The polymer obtained via two methods was characterized with FT-IR, UV-Vis, 1H NMR and GPC analysis.