Naftalen birimi içeren imin polimerlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of imine polymers containing naphthalene unit
  1. Tez No: 457013
  2. Yazar: FATMA ZEHRA YENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, 1,5-naftalen diamin ile 4-hidroksi benzaldehit, 2-hidroksi-1-naftaldehit, 2-hidroksi benzaldehit ve 3-hidroksi 4-metoksi benzaldehit bileşiklerinin kondenzasyon reaksiyonlarından Schiff bazı bileşikleri sentezlendi. Daha sonra, bu Schiff bazlarından oksidatif polikondenzasyon yöntemiyle imin polimerleri sentezlendi. Sentezlenen monomer ve polimerlerin yapıları FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR ve UV-Vis ölçümleriyle aydınlatıldı. Polimerlerin yüzey morfolojileri SEM görüntüleriyle belirlendi. Molekül ağırlıkları yapılan GPC analiziyle belirlendi. Bileşiklerin optiksel özellikleri UV-Vis ve floresans spektroskopisi ölçümlerinden belirlendi. Polimerlerin katı hal iletkenlik ölçümleri dört nokta prob tekniği kullanılarak hesaplandı. Bileşiklerin elektrokimyasal özellikleri CV analizleri ile belirlendi. Sentezlenen bileşiklerin çözünürlük testleri çeşitli organik çözücüler içerisinde gerçekleştirildi. Termal özellikleri ise TG-DTA ve DSC ölçümleriyle belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, Schiff base compounds were synthesized by condensation reaction of 4-hydroxy benzaldehyde, 2-hydroxy-1-naphthaldehyde, 2-hydroxy benzaldehyde and 3-hydroxy-4-methoxy benzaldehyde with 1,5-naphthalene diamine. Then, imin polymers were synthesized by oxidative polycondensation reaction method using these Schiff bases. The structures of synthesized monomers and polymers were confirmed by FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR and UV-Vis measurements. The surface morphology of polymers were determined by SEM images. Molecular weights were illuminated with the GPC analysis. Optical properties of compounds were determined by UV-Vis and fluorescence spectroscopy measurements. Solid state conductivity measurements of polymers were made by the four point probe technique. Electrochemical properties of compounds were determined by CV analysis. All of the synthesized compounds were performed solubility tests in organic various solvents. Thermal properties were determined by TGA-DTA and DSC measurements.