*-Asal halkalarda *-Lie idealler
*-Lie ideals of *-Prime rings
  1. Tez No: 457018
  2. Yazar: AYŞE MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞET AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Halka teoride bir halkanın değişmeli olup olmadığını türev yardımıyla belirlemeye yönelik birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmaların bir kısmı da *-asal halkalar üzerinde incelenmiştir. Her *-asal halka bir *-ideal ve her *-ideal bir *-Lie ideal olduğundan *-idealler ve *-Lie idealler için elde edilen sonuçlar *-asal halkalar için de geçerlidir. Bu tür yapılarda elde edilen sonuçlar halkalarda elde edilen çalışmaların bir genelleştirmesini oluşturmaktadır. Bu tezde *-ideal ve *-kare kapalı Lie idealler üzerinde, sol (sağ) merkezleştiriciler yardımıyla halkanın değişmeli olup olmadığını belirlemek için bazı çalışmalar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In Ring Theory there are lots of works to determine that whether a rings is commutative or not by means of derivatives. Some of these works have done on *-prime rings. Since every *-prime ring is an *-ideal and every *-ideal is a *-Lie ideal, the results obtained on *-ideals and *-Lie ideals are also valid on *-prime rings. In this theses, some work on *-ideals and *-square closed Lie ideals takes place to determine that whether the ring is commutative or not by means of left (right) centralizers.