Construction of multi-product, multi-period aggregate production planning models and application of developing alternative strategies for decision making
Çok ürünlü, çok periyodlu bütünleşik üretim planlama modellerinin kurulması ve karar verme için alternatif stratejilerin geliştirilmesi
- Tez No: 45706
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ŞARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Bütünleşik Üretim Planlama optimum üretim, işgücü ve envanter düzeylerini bulmak için kullanılabilecek bir planlama tekniğidir. Yönetici, tahmin edilen talebi karşılayabilmek için üretim oranını, işgücü düzeyini, envanter düzeyini, fazla mesai veya az mesaili çalışmayı, fason imalat oranını ve diğer kontrol edilebilir değişkenleri (örneğin; siparişi bekletme veya kaybetme, vs.) düzelterek en iyi yola karar vermeye çalışır. Bu prosesin amacı planlama aralığında, yukandakı değişkenlere ait maliyetleri minimize etmektir. Beş buçuk yıl çalıştığım Vestel Üretim Planlama ve Stok Kontrol Bölümünde üretim planlamada tek birstrateji uygulanmaktadır. Bu tezin amacı çok ürünlü, çok periyodlu üretim ortamında, orta vadeli üretim planını geliştirmek ve daha iyi yönetim bilgileri elde etmek için uygulanan alternatif stratejileri göstermektir. Değişkenlerin optimum düzeylerini bulmak için her bir alternatif strateji analiz edilmiş ve teorik olarak modeMendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aggregate Production Planning is a middle-range planning technique which can be used to determine the optimum levels of the production rate, work force levels, and inventory. Operations manager try to determine the best way to meet forecasted demand by adjusting production rates, work force levels, inventory levels, overtime or undertime work, subcontracting rates, and the other controllable variables (for example; backlog of orders, or lost of orders, etc.). The objective of the process usually is to minimize costs related above variables over the planning period. In the production planning process, only one strategy is applied at Production Planning and Stock Control Department in Vestel Company where I had worked for five and a half years. ** This thesis aims to demonstrate alternative strategies which if applied would improve middle-range production planning and also provide better management information with in a multi-product, multi-period business environment. Each of alternative strategies are analyzed fully and modelled theoretically in order to find the optimum levels of the variables.