Topraksız hasıl üretimi ve kullanım olanaklarının geliştirilmesi
Hydroponic green fodder production and enhancement of application possibilities
  1. Tez No: 457062
  2. Yazar: ONUR SİNAN TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN BAYTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu doktora tezindeki çalışmalar, üç konu altında toplanmıştır. İlk konu olan tohumluğun belirlenmesi çalışmalarında tür, çeşit seçimi, hasat zamanı ve tohumluk miktarı üzerinde durulmuştur. Tür seçimi için üç tahıl türünün (arpa, buğday ve tritikale) ve dört farklı hasat zamanındaki (4.,7.,10 ve 13. günler) hasıl performansları incelenmiştir. Çeşit seçimi için farklı araştırma enstitülerinden temin edilen 24 farklı arpa çeşidi incelenmiştir. Tohumluk miktarında ise 3 farklı arpa tohumluk miktarının (4, 5 ve 6 kg/m2) hasıl yem verimi üzerine etkisi incelenmiştir. İkinci olarak; besleme çalışmalarında üç farklı laktasyon döneminde (laktasyon başı, ortası ve sonu) Türk Saanen keçilerinde farklı oranlarda kullanılan hasılın (% 100 hasıl, % 50 hasıl+% 50 kuru ot ve % 100 kuru ot) süt verimi ve kalitesi, kan, dışkı ve canlı ağırlık parametreleri üzerine etkisi incelenmiştir. Son çalışmada ise farklı ses titreşimleri ve ışık kalitesinden oluşan çevre faktörlerinin arpa tohumlarının çimlenmesi üzerine etkileri irdelenmiştir. İlk çalışmada yedinci günde hasat edilen arpa hasılının sürgün (155,0 g) ve kök (723,2 g kök) verimi bakımından diğer tahıl türlerinden üstün olduğu tespit edilmiştir. Arpa çeşitleri arasında kalite ve verim performansları açısından önemli farklar belirlenirken (p>0,01) Sladoran, Epona ve Sur çeşitleri en yüksek sürgün yaş ağırlığına, Özdemir çeşidi ise en yüksek sürgün kuru ağırlığına sahip olmuştur. Bira sanayisi için geliştirilen çeşitlerin sürgün uzunluğu bakımından üstün, protein oranı yönünden düşük olduğu tespit edilmiştir. Farklı oranda hasılla beslenen keçilerin süt verimleri, canlı ağırlıkları, kan parametreleri arasında önemli fark bulunmazken, süt yağı bakımından tam hasıl grubunda düşüş tespit edilmiştir. Çevresel uygulamalarda, karanlık ortamda elde edilen arpa hasıllarının yaş sürgün ağırlığı ve sürgün uzunluğunun daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Çimlenme esnasında uygulanan ses vibrasyonları arasında 320 Hz ve 5120 Hz ses frekansının arpa fide boyları üzerinde kısalmaya ve 1280 Hz ile 2560 Hz ses titreşimlerinin çimlenme esnasında arpa boyları üzerinde uzamaya neden olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The studies in this Ph.D. dissertation are given in three subject. The first issue the covered choice of appropriate species, varieties, harvest time and seed rate. Three cereals (barley, wheat and triticale) and four harvest times (4, 7, 10 and 13 days) were evaluated to determine hydroponic production performance. Twenty four different barley varieties obtained from different research institutes were grown for the selection of varieties. Three different seed rates (4, 5 and 6 kg / m2) were investigated to determine for green fodder yield. The second issue was on the feeding of Turkish Saanen goats in three different lactation (lactation beginning, middle and end) focusing on the effect of green fodder ratios (100% fodder, 50% fodder + 50% hay and 100% hay) on milk yield, blood, feces, and the effect on body weight parameters. In the last study audible sound vibrations and light quality were evaluated on the germination of barley seeds. Seventh day harvested barley gave the highest shoot (155,0 g) and root (723,2 g) yield. Among barley varieties significant differences were found in terms of quality and yield (p> 0,01). Sladoran, Epona and Sur had the highest shoot fresh weight, while Ozdemir had the highest shoot dry weight. The brewing industry varieties were superior to the other in terms of shoot length while they had the lowest protein content. There was no significant differences of milk yield, blood parameters and live weight but a decrease in milk fat was determined in 100% fodder group. Dark germination conditions yielded higher shoot weight and shoot length. 320 Hz and 5120 Hz sound vibrations had negative effects whereas 2560 Hz and 1280 Hz vibrations caused elongation on the barley length.