Çanakkale Boğazı'ndaki alglerin biyolojik aktivitelerinin araştırılması
Investigation of biological activities of algae in the Strait of Canakkale
  1. Tez No: 457076
  2. Yazar: DİLEK DİLARA SAYGI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ERDUĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada Çanakkale Boğazı kıyılarından toplanmış alg örneklerinden farklı çözgenlerle (hekzan, metanol, su) elde edilmiş ekstratların biyolojik aktiviteleri incelenmiştir. Kırmızı alglerden Nemalion helminthoides, kahverengi alglerden Cladostephus spongiosum f. verticillatum ve yeşil alglerden Halimeda tuna örnekleri ile çalışılmıştır. Yapılan antigenotoksisite çalışmaları sonucu her üç alginde antigenotoksik özelliği tespit edilmiştir. Çalışılan her üç algin bütün ekstraktlarında antigenotoksik etki doza bağlı yükselmiştir. En yüksek antigenotoksik etki H. tuna metanol ekstraktında gözlenmiştir. Bununla birlikte antimutajenite çalışmalarında Salmonella typhimurium TA98 (S9-) çerçeve kayması mutasyonu ve TA100 (S9-) baz çifti değişimi mutasyonunlarının her ikisinde de en yüksek antimutajenik etki C. spongosum f. verticillatum ve H. tuna su ekstraktında (sırasıyla %63 ve %68) olduğu tespit edilmiştir. Hekzan ve metanol ekstraktlarında da genelde orta ve yüksek antimutajenik etkiler gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, biologic activities of hexane, methanol, distilled water extracts obtained from algeas collected from Dardanelles have been observed. Nemalion helminthoides of red, Cladostephus spongiosum f. verticillatum of brown and Halimeda tuna of green algeas have been used as samples in this study. As a result of antigenotoxicity tests, it is been identified that the 3 algea species had angitonetoxic characteristics. Antigenotoxicity levels varied in all 3 algea species depending on the dose of extracts that have been used in the study. It is been observed that H. tuna metanol extract contained the highest antigenotoxicty level. In addition, in antimutagenity tests both in Salmonella typhimurium TA98 (S9-) frameshift and TA100 (S9-) base pair alteratation mutations the highest antimutagenic activity have been identified in C.spongosum f. verticillatum and H. tuna water extracts (respectively %63 and %68). In hexane and methanol extracts medium and high antimutagenic activity effects have been observed.