Barajların akarsularda yaşayan Barbus oligolepis (Battalgil, 1941) türünde beslenmeye bağlı fenotipik özellikler üzerine etkisi
The effects of dams on the phenotypic variation depending on feeding habits of Barbus oligolepis (Battalgil, 1941) in streams
  1. Tez No: 457082
  2. Yazar: GİZEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN YALÇIN ÖZDİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışma Karamenderes ve Tuzla nehirleri üzerinde bulunan Bayramiç ve Tuzla barajlarında bahar ve yaz olmak üzere iki mevsimde yapılmıştır. Çalışmada Cyprinidae familyasına ait Barbus oligolepis türü kullanılmıştır. Toplamda 149 adet örnekle çalışılmıştır. Bu çalışmada antropolojik etki olan barajların, B. oligolepis türü üzerinde morfolojik etkilerini ortaya koyma amaçlanmıştır. Bu örneklerin 26 metrik ve 10 meristik morfometrik karakterlerinin klasik ölçümü yapılmıştır. Bütün morfometrik karakterler bakımından istasyonlara göre istatistiksel olarak önemli farklılıklar ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda Truss Network yöntemi ile de toplamda 23 karakter ölçülmüş ve bu karakterlere göre de istasyonlar arasında farklılık görülmüştür. Türün besin kompozisyonu belirlemek için kararlı izotop yöntemi kullanılmıştır ve türün ağırlıklı olarak makroomurgasızla beslendiği ortaya konmuştur. Hesaplanan δ13C ve δ15N kararlı izotop değerlerinin ve trofik pozisyon değerlerinin barajın alt ve üst istasyonlarına göre istatistiksel olarak önemli derecede farklılık gösterdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study employed on the upper and lower sides of reservoirs built in Karamenderes and Tuzla Streams in spring and summer. A cyprinid, Barbus oligolepis was used as model organisms in order to understand the possible effects of reservoirs on the phenotypic plasticity depending on feeding strategy. In total 149 specimens were used and 26 metric and 10 meristic classic morphometric characters of fish were measured. In addition, 23 additional morphometric characters were measured and analysed with Truss Network method. The trophic position and contribution to diet of possible food organisms were calculated using stable carbon and nitrogen values of fish specimens and possible food organisms. It has been concluded that the mean values of δ13C and δ15N stable isotope and trophic positions measured on the streams upper and lower stations of reservoirs were significally different.