Çanakkale koşullarında bazı makarnalık buğday çeşitlerinde kuru madde, azot birikimi ve taşınmasının değerlendirilmesi
Evaluation of biomass and nitrogen accumulation and translocation in some durum wheat cultivars grown under the Canakkale condition
- Tez No: 457083
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT AKÇURA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, 11 adet makarnalık buğday çeşidinin Çanakkale koşullarında kuru madde, azot birikimi ve taşınmasının değerlendirilmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışma, tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak 2013–2014 yetiştirme döneminde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Dardanos Yerleşkesinde yürütülmüştür. Çalışmada; bitki boyu, başak uzunluğu, başakta tane ağırlığı, m2'de başak sayısı, başakta tane sayısı, tane verimi, tanede protein oranı, tanede N oranı, hektolitre ağırlığı, hasat indeksi, azot hasat indeksi, çiçeklenme ve olgunluk dönemi biyolojik verim, kuru madde ve azot taşınımı, kuru madde ve azot taşınım oranı, çiçeklenme ve olgunluk dönemleri toplam azot miktarı ve bin tane ağırlığı olmak üzere toplam 21 adet özellik incelenmiştir. İncelenen özelliklerden 17 adedinde çeşitler arasından fark tespit edilirken, 4 adedinde (başakta tane ağırlığı, tanede protein oranı, tanede azot oranı, hektolitre ağırlığı) çeşitler arasında fark belirlenmemiştir. Makarnalık buğday yetiştiriciliğinde en önemli özelliklerinden olan tane verimi ve bin tane ağırlığı yönünden Şölen 2002, Güney Yıldızı ve Diyarbakır-81 çeşitlerinin Çanakkale koşulları için en uygun çeşitler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the yield and yield characteristics of 11 cultivated durum wheat varieties were examined for the purpose to determine evaluation of biomass and nitrogen accumulation and translocation in some durum wheat cultivars grown under the Çanakkale condition. The study has been conducted in Dardanos Campus of Çanakkale Onsekiz Mart University during the growing season of 2013–2014 by using the randomized complete block design with 3 replications. A total of 21 characteristics of durum wheat have been examined in this study such as; plant height, spike length, grain weight per spike, number of grain per spike, number of spike per m2, grain yield, protein ratio per grain, nitrogen ratio per grain, test weight, harvest index, nitrogen harvest index, biological yield of flowering and maturity stages, transportation of dry matter and nitrogen, transportation rate of dry matter and nitrogen, total amount of nitrogen of flowering and maturity stages, and thousand grain weight. Significant difference has been observed among varieties in the light of 17 determined characteristics, while non-significant difference was found among varieties in 4 characteristics (grain weight per spike, protein ratio per grain, nitrogen ratio per grain and test weight). It is determined that the Şölen 2002, Güney Yıldızı and Diyarbakır-81 durum wheat varieties are the most appropriate for the cultivation under Çanakkale climitical conditions in terms of their grain yield and thousand grain weight.