Özbekistan ekonomisinin yapısı ve ekonomik gelişmede tarımın yeri ve önemi
  1. Tez No: 45712
  2. Yazar: DİLŞAD UBAYDULLAEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN ERAKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÖZBEKİSTAN EKONOMİSİNİN YAPISI VE EKONOMİK GELİŞMEDE TARIMIN YERİ VE ÖNEMÎ Dil şad ÖBAYDULLAEV Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabil im Dalı Danışman: Doç. Dr. Sâelahattin ERAKTAN ia95, Sayfa: 131 jurx : Doç. ur. Selahattin ERAKTAN Bu araştırmada 1991 yılında Sovyetler Birliği 'nin dağılmasıyla bağımsızlığına kavuşan Özbekistan Cumhuriyeti 'nin ekonomik yapısı ve mevcut tarımsal potansiyeli çeşitli yönlerden incelenmiştir. Ekonomisi 74 yıl boyunca Merkezi Planlama Sistemi ile yönlendirilen Özbekistan Cumhuriyeti 'nin, bu sistem etkisi altında gelişen ekonomisi 1991 yılından önceki ve sonraki dönemler itibariyle tarım, sanayi ve hizmet sektörleri olarak genel bir çerçeve içinde analiz edilmiştir. Araştırmanın ağırlığını oluşturan tarım sektörü ülke ekonomisi içindeki yeri ve önemi, beslenme, dış ticaret, nüfus ve istihdam, sanayiye hammadde sağlaması ve milli gelir gibi çeşitli yönlerden ele alınmıştır. Özbekistandaki tarım işletmelerini karakterize eden kolhoz ve sovhozlarm bugünkü durumu ve özelleştirilmesi ile ilgili hükümet tarafından çıkarılan kararlar ve karşılaşılan sorunlar ortaya konulmuştur. Ayrıca Özbekistan tarımının piyasa ekonomisine uyumu ve sorunları makro düzeyde tartışılmıştır. Bu arada Özbekistan'ın doğal kaynakları ve tarımsal üretim potansiyeli Orta Asya ülkeleri ve Türkiye yönünden genel olarak değerlendirilmiş ve karşılaştırmalar yapılmıştır. ANAHTAB KELÎMELEB: Özbekistan ekonomisi ve tarımsal potansiyeli, doğal kaynaklar, piyasa ekonomisine uyum süreci, Kolhoz, Sovhoz.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Master's Thesis THE STRUCTURE OF UZBEKISTAN ECONOMY, THE PLACE AND THE ROLE OF AGRICULTURE SECTOR IN ECONOMIC DEVELOPMENT Dil şad UBAYDULLAEV Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Doç. Dr. Selahattin ERAKTAN 1995, p: 131 Jury : Doç. Dr. Selahattin ERAKTAN In this study, the economic structure and existing agricultural potential of Uzbekistan which became independence after the disintegrating of the Soviet Union in 1991, were searched by the various aspects. Uzbekistan economy which has developed under the Central Planning System for 74 years, was analysed by the respect of agriculture, industry and services sectors before and after 1991. Agricultural sector, which is the main topic of the study, was searched such as the place and the role in the whole economy, nutrition, foreign trade, population and employment, supplying raw material to the industry, and national income. Today's situation and privatization problems of kolhoz and sovhoz's which are characterized the farms of were discovered. Also the adaptation problems of agriculture of the free market economy were in macro level. Natural resources and agricultural potential of Uzbekistan were evaluated generally Uzbekistan Uzbekistan discussed production and compared with Middle Asia countries and Turkey. KEY WORDS: Uzbekistan economy and agricultural potential, Natural resources, Adaptation process to the free market economy, Kolhoz, Sovhoz.