Azot ve potasyumla gübrelemenin Şekerpancarı'nın (Beta vulgaris) ürün ve şeker miktarı üzerine etkisi
The Effect of nitrogen and potassium fertilization on yield and sugar content of sugarbeets (Beta vulgaris)
- Tez No: 45713
- Danışmanlar: PROF. DR. S. RIFAT YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi AZOT VE POTASYUMLA GÜBRELEMENİN ŞEKERPANCARI'NIN (Beta Vulgaris) ÜRÜN VE ŞEKER MİKTARI ÜZERİNE ETKİSİ Yavuz ULGEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr.S.Rıfat YALÇIN 1995, Sayfa : 58 Jüri : Prof.Dr.S.Rıfat YALÇIN Prof.Dr. Ahmet KORKMA Prof.Dr. Sadık USTA Azot ve potasyumla gübrelemenin şekerpancarı'nın (Beta vulgaris) ürün ve şeker miktarı üzerine etkisini saptamak amacıyla sera koşullarında yürütülen denemede bitkilere azot NH4N03, potasyum K2S04 olarak ve çözelti şeklinde ekimden önce verilmiştir. Azot 0, 50, 100, 150 ve 200 ppm, potasyum ise 0, 40, 80, 120 ve 160 ppm dozlarında deneme bitkisine uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECT OF NITROGEN AND POTASSIUM FERTILIZATION ON YIELD AND SUGAR CONTENT OF SUGARBEETS (Beta Vulgaris) Yavuz ULGEN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor : Prof.Dr.S.Rıfat YALÇIN 1995, Page : 58 Jury : Prof.Dr.S.Rıfat YALÇIN Prof. Dr. Ahmet KORKMAZ Prof.Dr. Sadık USTA The objective of this study was to determine the effect of nitrogen and potassium fertilization on yield and sugar content of sugarbeet (Beta vulgaris). The experiment was conducted in greenhouse conditions. Nitrogen as NH4N03, potassium as K2S04 were prepared as solution and applied to the pot soils before sowing. Nitrogen levels applied were 0, 50, 100, 150 and 200 ppm, potassium levels were 0, 40, 80, 120 and 160 ppm.