Flood frequency analysis in dams by downscaled data
Barajlarda ölçek küçültülmüş veri kullanarak taşkın frekans analizi
  1. Tez No: 457157
  2. Yazar: ASOS KEYKHESRAW ABDULKAREIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTAÇ GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Barajların dolusavak yapılarının tasarım taşkın debileri, baraj güvenliği analizinde en önemli kriterlerden biridir, ve ayrıca tasarım mühendislerinin proje aşamasında bağlı kaldığı ana prensiplerdendir. Dünya çapında taşakın debisi tahmini yapan birçok metot vardır. Bu çalışmada, Kuzey Irak'ta bulunan Sueqawshan Barajı'nın dolusavak taşkın debisi ölçek küçültme ve Toprak Korunum Servis (TKS) teknikleri kullanarak tahmin edilmektedir. Elde edilen bu yeni taşkın debisi, barajın tasarımında bulunan ve kullanılan taşkın debisiyle karşılaştırılmıştır. 26 ölçek küçültülmüş değişken ve Surqaqawshan Barajı'na yakın bir gözlem istasyonuna ait aylık maksimum yağış (Rmax) verileri Lineer Genetik Programlama (LGP) ile modellenerek tahmin denklemleri elde edilmiştir. Suuqawshan Barajı'nın 10,000 yılllık tekerrür süresine ait taşkın debisi (Q10,000) SCS metodu kullanılarak ekde edilmiştir. Sonuçlar, ölçek küçültme ile elde edilen Q10,000'ün 405 m3/s olarak tahmin edildiği ve barajın tasarımında kullanılan Q10,000 1091 m3/s olduğu için, Surqawshan Barajı'nın güven olduğunu göstermektedir. Bunun altında yatan ana sebep, ölçek kültülen yağış verisine göre aylık maksimum yağışlarda bir azalma trendinin olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Design flood discharge of spillway of dams is one of the important criteria for dam safety analysis and one of the main principles that the designer engineer depends on during design of dams. There is a great variety of methods used around the world to estimate of design flood discharge. In this study, design flood discharge for spillway of Surqawshan Dam located in North Iraq is estimated by using statistical downscaling and Soil conservation service (SCS) techniques. This new design flood discharge is compared with the conventional design flood discharge that was used in the design of the dam. 26 downscaled meteorological variables as input and the local monthly maximum rainfall (Rmax) data of a gauge station nearby Surqawshan Dam as output were modeled by Linear Genetic Programming (LGP) to obtain predictive equations. The flood discharge of Surqawshan Dam corresponding to 10,000 year return period (Q10,000) was determined by SCS method. The results show that Surqawshan Dam is under safety since the design flood discharge, Q10,000, was obtained to be 405 m³/s although it was computed as 1091 m³/s by using the observed peak discharges. The fundamental purpose behind this outcome is that, according to the downscaled rainfall data, there is a decreasing trend in annual maximum rainfall data.