Characteristics of the boron doped CdSe films deposited by spray pyrolysis method
Spray pyroliz metoduyla büyütülen bor katkılı CdSe filmlerin karekterizasyonu
  1. Tez No: 457156
  2. Yazar: DARYA RASUL AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN BEDİR, YRD. DOÇ. DR. SERAP ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, değişik depolama şartları altında spray pyrolsiz methodu ile bor katkılı CdSe filmleri elde edilmiştir. Değişik hazırlama tekniklerinin boron katkılı CdSe filmlerin yapısal, morfolojik ve optiksel özelliklerine etkisi X-ışını kırınımı (XRD), SEM analizi ve optik geçirgenlik metotları kullanılarak incelenmiştir. Çift ışınlı görünür spektrometreyle elde edilen optik absorbans katsayısı ve geçirgenlik spektrumu datalarıyla filmlerin optiksel özellikleri incelendi. Bor Katkılı CdSe filmler 2750C altlık sıcaklığında, katkılama için borik asit (H3BO3) kullanılarak spray pyrolsiz tekniği ile hazırlanmıştır ve katkılama konsentrasyonun film özelliklerine etkisi incelenmiştir. Bor katkılaması başlangıç solüsyonuna 0.0025 M, 0.010 M, 0.015 M, 0.05 M. oranlarında H3BO3 eklenerek sağlanmıştır. Filmlerin kristal yapı özellikleri Cu-K (1.5406 oA) radyasyonlu X-ışını kırınım ile incelenmiştir. 2 açısı 20o den 80o ye aralığındadır.X-ışını analizi, filmlerin sırasıyla (100), (002), (101), (200)CdO, (103), (202) düzlemlerinde kübik yapılı polikristaller olduğu ve (300) düzlemi için de hekzagonal yapının yönlendirmelerine sahip göstermiştir. Katkılı ve katkısız CdSe fimlerin optik bant aralıkları 1.74 ile 2.17 eV arasında değişmektedir. Filmlerin yapısal özelliklerinin ve enerji bant aralıklarının borik asit konsentrasyonuna bağlı değişimi ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Boron doped CdSe films were deposited by spray pyrolysis under different deposition conditions. The influence of the preparation technique on the structural, morphological and optical properties of the Boron doped CdSe films were investigated by using X-ray diffraction (XRD), SEM analysis and optical transmission. The optical properties of the films were investigated from optical absorption coefficient and transmittance spectra data using double beam visible spectrophotometer. Boron doped CdSe films were prepared by spray pyrolysis technique at 2750C substrate temperature, which is using boric acid (H3BO3) as dopant source, and their properties were investigated as a function of doping concentration. Boron doping was achieved by adding 0.0025 M, 0.010 M, 0.015 M, 0.05 M. H3BO3 to the starting solution. The crystal structure of the films was studied by X-ray diffraction with Cu-K radiation (1.5406 oA). The range of 2 angle was from 20o to 80o. X-ray analysis showed that the films were polycrystalline fitting well with a cubic structure and have preferred orientation in the diffraction lines produced by the (100), (002), (101), (200)CdO, (103), (202), (210) and (300) planes of hexagonal (wurtzite) structure of CdSe, respectively. Optical band gap of the undoped and B-doped CdSe films were found to vary from 1.74 to 2.17 eV. The changes observed in the energy band gap and structural properties of the films related to the boric acid concentration are discussed in detail.