Özgün bir su jeti ana tahrik sistemi tasarım ve analizi
Design and analysis of an authentic water jet main propulsion system
  1. Tez No: 457177
  2. Yazar: HALİL EVLİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMED EMİN ERDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Su jeti ana tahrik sistemi, deniz araçlarının su üzerinde hareket etmesini sağlayan tahrik sistemlerinden biridir. Geleneksel pervaneli sistemlerle su jeti karşılaştırıldığında yüksek verimi, yüksek sürat sağlaması ve düşük ses seviyesinde çalışması sayesinde su jeti ana tahrik sistemi gemi inşa sanayinde ve özellikle süratli gemi ve botlarda tercih edilmektedir. Her geçen gün su jeti ana tahrik sistemine, geleneksel pervaneli tahrik sistemlerine nazaran daha fazla fayda ve verim sağladığı için, ilgi büyümektedir. Bu çalışmada, öncelikle deniz araçlarının su üzerinde hareketini sağlayan tahrik sistemleri tanıtılmış, daha sonra su jeti tahrik sisteminin kullanıldığı platformlar ve neden bu sisteme ihtiyaç duyulduğu açıklanmıştır. Sonrasında sektörde kullanılan su jeti tahrik sistemlerinden farklı olarak özgün bir su jeti tahrik sistemi tasarımı yapılmıştır. Tasarlanan özgün su jeti tahrik sisteminin kullanılacağı deniz aracının seçiminin yapılmasının ardından sistemin alt elemanlarının boyutlandırması ile su jetinin hızı, itme kuvveti, oluşturacağı basınç ve tahrik gücü hesaplanmış ve son olarak elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Analizler sonucunda sistemin avantaj ve dezavantajları belirlenerek önerilerde bulunulmuştur. Bu tez çalışmasında önerilen su jeti ana tahrik sisteminin milli gemi projelerinde ve/veya modernizasyon faaliyetlerinde kullanılmasıyla birlikte ülkemizin bu konudaki dışa bağımlılığının azalacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Water jet main propulsion system is one of the propulsion systems which allows the movement of marine vessels on the water. Water jet main propulsion systems provide high efficiency, high-speed and operate at low-noise condition compared with conventional propeller propulsion systems, therefore; water jet main propulsion system is used in the ship building industry and especially in fast ships and boats. Nowadays there is a growing interest on water jet main propulsion systems because of having more benefits and efficiency than conventional propeller systems. In this study, first of all propulsion systems that allow the movement of vessels on the water are introduced, then the platforms in which water jet main propulsion systems are used and the need for this system are explained. Afterwards, an authentic water jet main propulsion system was designed which is different from the water jet main propulsion systems used in industry. After the selection of the vessel in which designed authentic water jet main propulsion system runs; water jet speed, thrust force, generated pressure and driving power are calculated by sizing the systems sub-elements and finally the results obtained were evaluated. Suggestions were made via determining the systems advantages and disadvantages according to the analyses results. It is thought that foreign-source dependency of our country will be reduced with the utilization of the water jet propulsion system proposed in this thesis study in national marine vessel projects and/or modernization operations.