Kompozit tüplerin eksenel basma kuvvetleri altında ezilme davranışının incelenmesi
Investigation of crushing behavior under axial compression forces of composite tubes
  1. Tez No: 457178
  2. Yazar: MUHAMMED FATİH ZORLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERT ŞAFAK TUNALIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, polimer matrisli cam elyaf takviyeli, farklı geometrilere sahip kompozit borulara eksenel statik basma testi uygulanmıştır. Deney numuneleri silindirik ve kare profil formda, 100 mm. ile 150 mm. uzunluklarında ve 20 mm., 40 mm. ve 60 mm. çaplarında veya kenar uzunluklarındadır. Numunelerde geometrik farklılıklar dışında kimyasal bir farklılık yoktur. Statik basma deneyi ise sabit sıcaklıkta ve sabit basma hızında gerçekleştirilmiştir. Tüm deneyler 25±20C sıcaklık ve 5 mm/dk basma hızı ile gerçekleştirilmiştir. Deney sonucunda numunelerin kuvvet-uzama eğrileri, maksimum enerji absorbsiyonları, toplam enerji absorbsiyonları ve özgül enerji absorbsiyonları değerleri her bir numune için ayrı ayrı ve tüm numuneler için karşılaştırılmalı olarak sonuçlar verilmiştir. Çalışmanın sonucunda elde edilen sonuçların kompozit malzemeler ve mekanik deneyler açısından değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, axial static compression is applied to fiber reinforced polymer matrix composite pipes with different geometries. Test specimens are in the form of square and cylinder, 100 mm. and 150 mm. in length and 20 mm., 40 mm. and 60 mm. in diameter or edge length. There are no chemical differences in specimens except from geometrical differences. Static compression test is done under stable temperature and compression speed. All the tests are carried out under 25±20C and 5 mm/min compression speed. At the end of the experiment, the force-elongation curve, maximum energy absorption, the total absorption of energy, and the specific energy absorption values are compared individually for all samples and the results are given for each sample. The results obtained from the study are evaluated in terms of composite materials and mechanical tests.